Novaković: Vrijeme je da BiH preuzme odgovornost, a dok stranci sjede u sudovima to nije moguće

December 10, 2015, 7:42 am

Priče o kršenju Dejtonskog sporazuma su argumentovano neutemeljene i zasnovane su na političkim osnovama, poručio je u razgovoru za Vijesti.ba Momčilo Novaković, poslanik NDP-a u Parlamentu BiH i član Radne grupe koja radi na Prijedlogu zakona o Ustavnom sudu BiH.

“Iz SDA su poručili da su protiv ovog zakona, a nisu ga ni pročitali. Sama pomisao da prijedlog zakona ne predviđa strance u Ustavnom sudu BiH opredjeljuje SDA da bude protiv. Moram napomenuti činjenicu da je na konferenciji povodom 20 godina Dejtonskog sporazuma, Federika Mogerini izjavila je kako je došlo vrijeme da BiH preuzme potpunu odgovornost u svoje ruke. Dakle, ne možemo preuzeti potpunu odgovornost ako nam stranci sjede u sudovima ili bilo kojoj instituciji vlasti”, ističe Novaković.

Zakon predviđa nekoliko ključnih stvari, oko kojih postoje neslaganja.

“Prvo je da u Ustavnom sudu više ne budu strane sudije koje bira Evropski sud za ljudsta prava, nego bi bila birana trojica sudija iz RS, a šestorica iz FBiH. Druga bitna stvar je da zakon predviđa donošenje odluka. Naime, odluka Ustavnog suda smatraće se usvojenom i validnom ukoliko za nju bude glasao barem jedan sudija iz reda sva tri konstitutivna naroda”, pojašnjava Novaković.

Sva ostala pitanja definisana ovim zakonom uglavnom su definisana Ustavom ili pravilima o radu Ustavnog suda BiH, koje je usvojio Ustavni sud.

” Ovaj zakon se sadrži nijedu odredbu koja je suprotna Ustavu BiH. Vrlo smo pažljivo radili na zakonu i čuvali smo se situacije u kojoj bi bilo koja odredba mogla biti suprotna Ustavu. Stoga, sa sigurnošću tvrdimo da ne postoji niti jedna odredba koja je u suprotnosti sa Ustavnom BiH”, navodi Novaković.

On ističe da nema govora o kršenju Dejtonskog sporazuma, te da je Ustavni sud BiH dejtonska odredba.

“Niko ne spori Ustavni sud BiH. Naprotiv, zakonom o ovoj instituciji mi još jednom potvrđujemo postojanje Ustavnog suda BiH. Nijedna odredba koja se odnosi na Ustavni sud BiH, a nalazi se u Dejtonskom sporazumu, nije u suprotnosti sa ovim zakonom”, kaže Novaković.

 

(Nezavisne novine)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *