Јasna poruka: Odluka o zabrani protesta u Sarajevu politički motivisana

August 31, 2023, 8:52 am
Nakon što je Sarajevska policija zabranila održavanje protesta Odbora za zaštitu prava Srba u FBiH 1. septembra ispred Suda i Tužilaštva BiH zbog neispunjavanja formalnih uslova i iz bezbjednosnih razloga, iz Republike Srpske poruka – odluka je politički motivisana.

– Ono što sam mogao lično da zaključim iz medija, čini mi se da je Ministarstvo unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo podleglo političkom uticaju i da je taj uticaj bio odlučujući za donošenje te odluke, a ne bezbjednosni razlozi”, rekao Karan novinarima u Zalužanima kod Banjaluke – kaže ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan.

On je naveo da Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske nije imalo nikakvih bezbjednosnih saznanja, koje bi ustupilo da je imalo, niti je dobilo bilo kakve upite u tom smislu od sarajevske policije.

– Odlukom o zabrani održavanja skupa podrške predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku ispred Suda i Tužilaštva BiH, u FBiH su još jednom pokazali da su i lijeva i desna ruka zapadnih ambasada koje su krenule u otvoreni rat protiv Srba – ocijenio je za Srnu predsjednik Skupštine Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Branimir Kojić.

Mozak svega, kaže on su strane ambasade koje su krenule u otvoreni rat protiv Srba i to moraju svi da shvate.

– Ukoliko ne shvatimo, može doći do potpunog nestanka Srba sa ovih područja – upozorio je Kojić.

On je ocijenio da je Sarajevo ovom zabranom pokazalo svoju “multietničnost”, svoju priču o pravima Srba u FBiH čiji je broj poražavajuće mali, kao i da Srbi nisu bezbjedni u tom entitetu, dok Republika Srpska pokazuje sve potpuno suprotno.

– MUP Republike Srpske obezbjeđuje i štiti muslimane koji svakog jula pronose ratne zastave kroz Srebrenicu, ali i cjelo Podrinje, a trebali bi ih pohapsiti jer oni provociraju preživjelo srpsko stanivništvo koje nije pobio ratni komadant muslimanskih snaga u Srebrenici Naser Orić i njegovi monstrumi. O tome se ćuti – naglasio je Kojić.

Smatra da o sinhronizovanom zastrašivanju Srba i pokušaju prekrajanja istorije govori i skrnavljenje spomen-ploče na Vracama samo dan prije zabrane ovog okupljanja, što sigurno nije slučajno.

Kojić je poručio da se Srbi moraju dozvati pameti i staviti nacionalne interese kao prioritet, a da je jedan od tih prioriteta i pokretanje pitanja ovakvog suda koji je uz političare kojima bi trebao da sudi za ratnu prošlost “glavna osovina mašine koja melje sve što je srpsko i što se drzne da glasno kaže istinu”.

– Pozivamo ih neka podignu optužnicu protiv svakog Srbina, jer im svi smetamo, ali im poručujemo da nas ne mogu osuditi ni uplašiti svojim optužnicama. Preživio je srpski narod i veće zlotvore od ovih današnjih, preživjećemo i njih i živjećemo u slobodi za koju su se borili naši najmiliji! Zbog njihovih žrtava nemamo pravo da odustanemo i pokorimo se islamistima i zapadnoj bulumenti koja želi da nestanemo sa naših vjekovnih ognjišta, jer imaju svoje interese ovdje – naglasio je Kojić.

Gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić rekao je da odluka Ministarstva unutrašnjih poslova /MUP/ Kantona Sarajevo da zabrani mirne i dostojanstvene proteste ispred zgrade Tužilaštva BiH u Sarajevu pokazatelj odnosa Sarajeva prema onome što dolazi iz Republike Srpske.

“Nisu mogle vlasti Kantona Sarajevo, pogotovo imajući u vidu bošnjačku politiku prema Sudu i Tužilaštvu BiH, ni na koji način dozvoliti mirno okupljanje građana iz Republike Srpske, iako je to najdemokratskiji način izražavanja volje”, rekao je Ćosić Srni.

On je naglasio da je jasno da politika, koja je spuštena na MUP Kantona Sarajevo, nije smjela da dozvoli skup na kojem bi se iskazalo mišljenje o postupcima Suda i Tužilaštva BiH.

Ćosić je istakao da su u Sarajevu znali da bi se sigurno okupilo između 6.000 i 8.000 građana iz Republike Srpske koji bi pokazali šta misle o onome šta se radi predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, odnosno instituciji predsjednika Republike i direktora “Službenog glasnika Srpske”.

– Јasno je da takva slika nije smjela da ode u javnost, jer znamo da još ima slobodnomislećih ljudi u ovoj zemlji koji bi rekli – nemoguće je da imamo Sud i Tužilaštvo protiv kojeg je narod, a ovdje je jasno kao dan šta bi narod iz Republike Srpske rekao, osjetivši da su mu ugrožena prava kroz ugrožavanje institucija Republike Srpske – istakao je Ćosić.

On je rekao da je kao predsjednik Saveza opština i gradova Republike Srpske podnosio zahtjev za slobodan protest političara iz Republike Srpske pred OHR-om zbog odluka Kristijana Šmita, da mu nikada nije odgovoreno, ali nije htio da to populistički prikazuje.

On se zapitao da li postoji igdje ijedan skup u Republici Srpskoj da ga je MUP Srpske zabranio, a organizovan je od predstavnika nevladinih organizaciji ili onih koji predstavljaju bošnjačke politike.

Ćosić je rekao da se nije desilo da se zabrani takav skup u Prijedoru, Višegradu, “ne daj Bože” Srebrenici, te da je MUP Srpske uvijek odgovorio zadatku.

On je podsjetio da se, kada se ide na obilježavanja stradanja pripadnika ЈNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, blokira pola grada, što je pokazatelj odnosa politike i naroda prema Srbima, iako dolaze samo na mjesto stradanja.

Predsjednik Skupštine grada Doboja Srećko Rekanović izjavio je Srni da političkom Sarajevu ne odgovara održavanje skupa podrške predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i v.d. direktora Službenog glasnika Milošu Lukiću ispred Suda i Tužilaštva BiH u Sarajevu jer bi se time pokazalo šta Srbi misle o tim institucijama i koliko nepovjerenje vlada prema njima.

Reagujući na zabranu održavanja ovog protesta najavljenog za sutra u organizaciji Odbora za zaštitu prava Srba u Federaciji BiH /FBiH/ s ciljem podrške predsjedniku Srpske, on je poručio da politički proces nije usmjeren protiv Milorada Dodika već protiv Republike Srpske i srpskog naroda u cjelini.

– Јoš od 1992. godine jasno je da za Srbe nema mjesta u Sarajevu. Više od 157.000 Srba moralo je da napusti taj grad, a danas nam ne dozvoljavaju čak ni da dođemo i održimo protest koji bi trajao nekoliko sati – rekao je Rekanović.

On kaže da danas u Sarajevu ima više Kineza nego Srba i da će ovakvom politikom Sarajevo za Srbe sve više biti inostranstvo.

Komentarišući optužnicu Tužilaštva BiH protiv Dodika i Lukića, Rekanović je ukazao na činjenicu da je čak ni sudija Јasmina Ćosić Dedović nije mogla potvrditi i da ju je vratila na doradu.

– Kakva je to zemlja u kojoj neizabrani stranac održi konferenciju za novinare i kaže: “od danas će u krivičnom zakonu vaše zemlje stajati novi član da je nepoštovanje odluka koje ja donesem krivično djelo” i već mjesec dana po tom izmišljenom članu zakona se priprema optužnica protiv lidera srpskog naroda sa ove strane Drine, a Ustav ove zemlje je jasno propisao ko i na koji način može da donosi zakonske akte – naveo je Rekanović.

Prema njegovim riječima, Ustav je najviši pravni akt svake zemlje, a Ustav BiH uopšte ne poznaje Sud i Tužilaštvo na nivou BiH, jer je to Dejtonski mirovni sporazum dao entitetima.

– Zbog toga imamo toliki otpor Sarajeva da strane sudije odu iz Ustavnog suda BiH iako je Dejton predvidio njihov odlazak pet godina nakon potpisivanja mirovnog sporazuma. Da tamo sjede časni pravnici, a ne poslušni dizači ruku svi bi ti zakoni bili oboreni, jer ne usklađuje se Ustav prema zakonima nego zakoni moraju imati svoje uporište u Ustavu – rekao je Rekanović.

On je pozvao da njemački građanin Kristijan Šmit prestane da nanosi štetu ovoj zemlji i da ide kući jer je kroz istoriju poznato šta je sve Njemačka donijela ovim prostorima, a pogotovo srpskom narodu.

– Dodik je vidio leđa mnogim visokim predstavnicima i podmuklim ambasadorima, pa će ispratiti i Šmita koga ne priznaje skoro niko, osim političkog Sarajeva – poručio je Rekanović i upozorio da se izmišljenim članovima zakona pokušava suditi zvaničnicima u Srpskoj.

Delegat u Domu naroda Parlamenta FBiH Goran Broćeta izjavio je da se u Federaciji, gdje se odavno krše osnovna načela pravde i prava Srba, ne dozvoljava da kao slobodni građani pruže podršku predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku.

– Odluka sarajevskog MUP-a da zabrani mirne i dostojanstvene proteste koji su planirani za sutra, a čiji je jedini cilj da na miran, dostojanstven i demokratski način iskažu neslaganje sa instruisanim potezima koji se kuvaju u zapadnjačko-sarajevskoj kuhinji je još jedan u nizu pokazatelja da je nedopustivo sve što bi moglo ići u korist srpskom narodu – rekao je Broćeta.

On je istakao da se u FBiH konstantno krše osnovna prava Srba i da za to nikoga nije briga.

– Čak nam ne dozvoljavaju ni da na miran način iskažemo podršku predsjedniku Dodiku. To znači da ne smijemo kao slobodni građani iskazati neslaganje sa politički instruisanim optužnicama samo zato što smo Srbi i što podržavamo predsjednika Dodika – rekao je Broćeta.

Naglasio je da Srbi godinama upozoravaju na težak položaj u FBiH.

– Nama je sve ovo odavno jasno i na to konstantno upozoravamo javnost, a nakon ovakvih poteza nadam se da će i drugima postati jasno kakvo je mišljenje u Federaciji o svemu što je srpsko – rekao je Broćeta.

Sarajevska policija zabranila je održavanje protesta Odbora za zaštitu prava Srba u Federaciji BiH 1. septembra ispred Suda i Tužilaštva BiH zbog neispunjavanja formalnih uslova i iz bezbjednosnih razloga, saopšteno je iz kantonalnog Ministarstva unutrašnjih poslova

Predsjednik ovog odbora podnio je 24. avgusta zahtjev za održavanje mirnog skupa 1. septembra ispred zgrade Tužilaštva BiH u Sarajevu zbog političke optužnice protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i vršioca dužnosti direktora “Službenog glasnika Srpske” Miloša Lukića.

Tužilaštvo BiH podiglo je 11. avgusta optužnicu protiv Dodika i Lukića zbog nepoštovanja odluka Kristijana Šmita.

Podršku Dodiku i Lukiću pružili su predstavnici udruženja proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata, ali i brojnih nevladinih organizacija koji su najavili prisustvo protestima, kao i predstavnici stranaka vladajuće koalicije u Srpskoj.

Izvor: RTRS/Srna

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *