Marko je kobnog dana pozvao Suzanu i natjerao njihovu kćerkicu Petru da joj kaže kako je njima u stanu lijepo i da ona dođe kod njih, da budu zajedno. Htio je, vjerovatno, da je namami da dođe, da i nju ubije.
Neprestano brišući suze sa lica, ispričao je za Novosti rođeni brat Suzane Budimirović, majke dvoipogodišnje djevojčice, koju je otac Marko Budimirović (35) mučki ubio u utorak po podne u svom iznajmljenom stanu na Vojničkom trgu broj 18 u Vršcu.
Udavio ju je u kofi punoj vode, a potom se objesio o luster.
Ovoj nezapamćenoj tragediji prethodila je zabrana prilaska supruzi, koja je Marku bila izrečena još u maju ove godine, nakon što ga je Suzana prijavila za nasilje u porodici.
Zvjerski ju je tada pretukao u porodičnoj kući njenih roditelja, u Prvomajskoj ulici, u kojoj su svi zajedno živjeli. Od tada ni toj kući nije smio da priđe.
– Već duže vrijeme je on bio nasilan prema Suzani. Imao je psihičkih problema, zbog kojih su mu nadležne institucije naložile da se liječi, ali je njegov izbor bio da li će da pije terapiju ili neće – nastavlja Suzanin brat.
Ubica je prije nedjelju dana osuđen zbog nasilničkog ponašanja prema supruzi, na uslovnu kaznu od tri godine, uz obavezno psihijatrijsko liječenje. Dobio je, međutim, pravo da jednom nedjeljno samostalno viđa kćerkicu, jer je, kaže sagovornik Novosti, procijenjeno da neće da naudi detetu.
– Suzana se tome protivila. Govorila je da je Marko opasan, ali su nadležni smatrali da ona to kaže samo zato što je bila u lošim odnosima sa njim. Njihov stav je bio da je on bio nasilan samo prema majci, a ne i prema detetu. Uz to, on je imao i papire kao dokaz da mu je zdravstveno stanje koliko-toliko dobro i da može da bude sam sa Petrom – objašnjava neutješni ujak tragično nastradale djevojčice.
Da će da počini ovaj gnusni zločin, Marko je tog dana najavio putem SMS poruka i video-snimka, koje je, takođe, slao supruzi, sa kojom je bio u brakorazvodnom procesu. Snimak je poslao i jednom lokalnom portalu, što jasno ukazuje da je bio svjestan onoga što radi.
– Nepovezano i, očigledno, u rastrojstvu, on je u tom videu govorio da njegov život više nema smisla, te da će on da ide i da će sa sobom da povede ono što najviše voli. Na snimku se vidi i crvena plastična kofa, u kojoj je, ispostavilo se, kasnije oduzeo život svojoj nedužnoj ćerki – kaže izvor.
Snimak je na više adresa poslao oko 13 časova, a već sat vremena kasnije policija, koja je na teren izašla nakon što im je uznemirena majka sve to pokazala, zatekla je stravičan prizor. Jezive scene vidjele su i komšije, koje kažu da Marka nisu poznavale, jer je u tom stanu živio tek nekoliko mjeseci.
– Dok je trajao uviđaj, kroz poluotvorena vrata stana vidio sam djevojčicu kako sklupčana leži na podu. Bila je gola do pojasa. Jezivo i bolno – svjedoči nam Markov prvi komšija, koji kaže da tog dana nije čuo nikakvu buku iz stana.
Markove kolege iz Opštinske uprave Vršac, gdje je radio u Odeljenju za javne nabavke, kažu da je bio izuzetno stručan, posvećen poslu, miran i povučen. Znali su da je imao problema u braku, ali ne i da je sposoban da počini ovakav zločin. Sablažnjen je i njegov stanodavac, koji kaže da je bio fenomenalan momak, da je redovno plaćao kiriju i sve ostale račune.
Djevojčica će danas u 16 časova biti sahranjena na Gradskom goblju u Vršcu. A njen otac i ubica dan kasnije.
U presudi Osnovnog suda u Vršcu, koja je doneta samo nedjelju dana prije nego što je Marko ubio kćerku, pa sebe, stoji da je porodično nasilje trajalo pet godina. Presudom je Marko osuđen uslovno na godinu dana robije sa rokom provjere od tri godine i obavezno psihijatrijsko liječenje, jer je usled mešovitog poremećaja ličnosti i anksiozno-depresivnog stanja fizički i psihički zlostavljao suprugu.
– Nije joj dozvoljavao da se viđa sa kim želi, da koristi društvene mreže, da čita knjige koja ona želi – navodi se, između ostalog, u presudi. – Juna 2019. ju je, nakon svađe, pretukao i prijetio nožem da će da je zakolje, a kada ga je 30. aprila ove godine prijavila za nasilje u porodici, pretukao ju je i šutirao u glavu zato što je kćerki davala da jede keks.
Prema navodima presude, kada je dijete tog dana zaspalo, bez ikakvih riječi Suzanu je udario u glavu više puta, a kada je pala na pod šutirao je i gazio, nanijevši joj povrede glave i grudnog koša.
Reagovanje iz ministarstva
– U vezi sa strašnim porodičnim nasiljem, koje se dogodilo u Vršcu, obavještavamo javnost da Ministarsto u konkretnom slučaju nema nadležnost da obavi nadzor nad stručnim radom Centra za socijalni rad Vršac u oblasti porodično-pravne zaštite.
Zakonom je propisano da taj posao obavlja Pokrajinski sekretarijat za socijalnu politiku sa sedištem u Novom Sadu. Prema našim saznanjima ovaj organ je taj postupak i započeo – navodi se u saopštenju Ministarstva za brigu o porodici i demografiju. –
Rezultati izvršenog nadzora pokazaće da li je bilo propusta u radu Centra za socijalni rad u Vršcu.
Iz vršačkog Centra za socijalni rad juče nismo dobili nikakvu informaciju povodom ove tragedije. Samo nam je potvrđeno da imaju vanredni nadzor nadležnog ministarstva, dok smo nezvanično saznali da je nekoliko službenika suspendovano zbog očiglednih propusta u radu.
U Postupku povjeravanja maloljetnog djeteta nakon razvoda braka ili raskida vanbračne zajednice do donošenja pravosnažne sudske odluke, oba roditelja imaju jednaka prava kada je riječ o brizi o djetetu i provođenju vremena sa njim – objašnjava naš sagovornik iz jednog Centra za socijalni rad. –
Dobijanjem sudskog rješenja, pravno se definiše koji roditelj će samostalno vršiti roditeljsko pravo, kao i model viđanja sa roditeljem kome dijete nije povereno.
Međutim, kako navodi naš sagovornik, postoji i mogućnost da parnična strana, koja podnosi tužbu, zatraži izricanje privremene mjere, koja se donosi po hitnom postupku i na snazi je do pravosnažnog sudskog rješenja:
– Privremena mjera može da se odnosi kako na vršenje roditeljskog prava, tako i na kontakte sa drugim roditeljem. Ukoliko roditelju u odnosu na koga se izriče privremena mjera nisu bile izrečene mere zaštite od nasilja u porodici prema maloletnom djetetu, on ima pravo da ga viđa u uslovima koji su definisani privremenom mjerom.