Predsjedavajući Savjeta ministara Denis Zvizdić izjavio je danas da su ocjene, navedene u izvještaju Evropske komisije o BiH za 2018. godinu, ujednačene u poređenju sa prethodnim izvještajem.
Obrazlažući da je riječ o privremenom izvještaju Evrpske komisije, Zvizdić je rekao da ovaj dokument obuhvata područja koja je i ranije i da se odnosi na izvršnu, zakondavnu i sudsku vlast BiH, kao i sve druge nivoe vlasti i nadležne institucije.
“Izvještaj nije isključivo u vezi sa radom Savjeta ministara, iako je u ovom izvještaju Savjet ministara prepoznat kao vodeći nosilac evropskih integrativnih reformskih procesa”, rekao je Zvizdić, ocijenivši da je to rezultat napretka koji je ova institucija postigla u tekućem mandatu.
Prema njegovim riječima, opšti je zaključak da su nalazi Evropske komisije u odnosu na prethodni izvještaj ujednačeni, te da nije bilo nazadovanja.
“Ocjene za svih sedam kriterijuma za zemlje zapadnog Balkana skoro su identične, iako su skoro sve ove zemlje dobile kandidatski status prije 2014. godine i prije ovog mandata Savjeta ministara”, dodao je Zvizdić.
Poredeći ocjene koje su dobile zemlje regiona, Zvizdić je rekao da je za funkcionisanje pravosuđa BiH dobila istu ocjenu kao i Srbija i Crna Gora, a za borbu protiv korupcije istu kao Makedonija i Srbija.
“Nema nikakve razlike u ocjenama, iako su oni dobili kandidatski status prije 2014. godine, u čemu BiH, nažalost, još nije uspjela, ali je na kraju ovog mandata na korak od dobijanja tog statusa”, istakao je Zvizdić.
Predsjedavajući Savjeta ministara naveo je da je u političkim kriterijumima Evropska komisija identifikovala problem usvajanja promjena izbornog zakonodavstva, pri čemu je navedeno da politički lideri treba da se dogovore o Domu naroda Federacije BiH, dok se sprovođenje odluke u slučaju “Sejdić-Finci” tretira kao ustavna promjena.
“Za Savjet ministara rečeno je da je posvećen evropskom putu i da su usvojene brojne strategije potrebne za evropske integracije”, rekao je Zvizdić.
Kada je riječ o oblasti javne uprave, Zvizdić se saglasio sa ocjenom Evropske komisije da nije postignut napredak.
“U oblasti vladavine prava postoji određeni napredak u pravosuđu, ali je izražena zabrinutost zbog korupcije”, dodao je Zvizdić.
On je naveo da je Evropska komisija konstatovala određeni napredak kada je riječ o borbi protiv korupcije, uz zapažanje da je primijetan jaz između političke deklarisanosti za ovu borbu i prakse.
“U oblasti ljudskih prava ocjena je mnogo bolja u odnosu na prethodni izvještaj”, naveo je Zvizdić.
Nakon Zvizdićevog obraćanja počela je poslanička rasprava o Izvještaju Evropske komisije o BiH za 2018. godinu.
Nezavisne novine