Zvanična potvrda: Britanac u Makedoniji nije umro od ebole!

October 9, 2014, 7:35 pm

Makedonske vlasti saopštile su večeras da preminuli Britanac, za koga se sumnjalo da je zaražen ebolom, nije umoro od ebole već od drugog virusa.

Britanac je imao visoku temperaturu i unutrašnje krvarenje, a temperatura tako visoka nije karakterištična za ebolu, saopšteno je u Skoplju.

Zdravstvene vlasti u Skoplju večeras su bile u povišenom stanju pripravnosti.

Policija i zdravstveni radnici u skafanderima blokirali su hotel “Super Osam” kod Stare Čaršije u kome je odseo Britanac.

Kako navodi Hafington post, preminuli Britanac se zove Vilijam Puli i zdravstvni je radnik koji je kao dobrovoljac radio u Sijera Leoneu.

On je tamo došao u kontakt sa virusom, pa je potom prebačen u Britaniju 24. avgusta gde se navodno oporavio u karantinu u londonskoj bolnici Rojal fri.

Rojters prenosi da da je Britanac stigao u Makedoniju iz Britanije 2. oktobra, a da je u bolnicu primljen danas oko tri sata popodne i da je preminuo nekoliko sati kasnije.

Britanska agencija prenosi i izjavu Jovanke Kostovske iz Ministarstva zdravlja Makedonije da su uzorci krvi Britanca poslati u Nemačku na testiranje.

I Ministarstvo zdravlja Srbije pratilo je situaciju u Makedoniji.

“Ministarstvo zdravlja prati situaciju i preduzima sve neophodne mere, a o ovom konktretnom slučaju čeka se zvanična potvrda Svetske zdravstvene organizacije”, rečeno je danas.

Ministarstvo zdravlja Srbije je ranije danas saopštilo da su preduzete sve neophodne mere prevencije i sprečavanja unošenja ebole u Srbiju, a tim povodom je pod zdravstveni nadzor stavljeno 708 osoba, od kojih su 92 doputovale sa područja ugroženih tim virusom.

Kako se navodi, prateći kretanje epidemiološke situacije Ebola virusnog oboljenja (EVO) u svetu i odgovarajućih preporuka SZO, do sada su u koordinaciji Ministarstva preduzete sve neophodne mere prevencije i sprečavanja unošenja virusa u Srbiju.

Pojava prvog slučaja obolevanja od ebole u Evropi nalaže intenziviranje do sada preduzetih mera unutar zdravstvenog sistema Srbije, a u skladu sa preporukama SZO. U tom cilju, Ministarstvo zdravlja preduzelo je, između ostalih, aktivnosti i mere obezbeđivanja dodatnih količina zaštitne opreme.

Od izbijanja epidemije ebole, do sada je, većinom u Zapadnoj Africi, umrlo najmanje 3.860 ljudi, od kojih su više od 200 bili zdravstveni radnici.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *