Žustra rasprava o prijedlogu da se funkcioneri odreknu 20 posto plate

May 19, 2020, 2:48 pm

Poslanici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH danas su nakon žustre rasprave prihvatili hitnu proceduru Prijedloga zakona o doprinosima zvaničnika institucija BiH.

Ovaj prijedlog predviđa da se zvaničnici odreknu 20 posto od plate i da se ta sredstva koriste isključivo za saniranje ekonomskih posljedica pandemije virusa korona.

Aida Baručija (Nezavisni blok), jedan od predlagača, istakla je da se nada da će poslanici prihvatiti ovaj prijedlog jer bi se na ovaj način obezbijedili fondovi, posebno penzioni.

Saša Magazinović (SDP BiH) rekao je da suštinu ovog zakona podržava, ali da bi predlagač trebalo da obrazloži član 8, jer ovaj član kaže da, da bi se provodio ovaj zakon, treba promijeniti Ustav.

“Ako je to tako, neka kažu, evo ja ću glasati, ali onda ovaj zakon ne može stupiti na snagu dok se ne promijeni Ustav”, kazao je Magazinović.

Damir Arnaut (Naša stranka), jedan od predlagača, kazao je da ne usvajaju zakon koji ne može stupiti  na snagu.

“Mi smo podnijeli i amandman na Ustav BiH, jer u Ustavu BiH stoji da se primanja funkcionerima ne mogu smanjivati dok su u amandmanu, te da je vrijeme da se odredba mijenja”, kazao je Arnaut.

Ističe da mu nije jasno zašto Kolegij nije stavio ovaj amandman na dnevni red sjednice ovog doma.

Predrag Kožul (HDZ BiH) pitao je kako će ad hok formirani fond trošiti sredstva od dijela plata kojeg se funkcioneri odreknu.

“Ako nabavljamo medicinsku opremu, vidjeli smo kako to funkcionira kada nekompetentni nabavljaju opremu. Hoćemo li se opet baviti nabavkama kako se bavimo već uvezi s COVID-19. U svakom slučaju, uštede na razini proračuna isntitucija BiH treba praviti i napraviti, ali jedini model koji je zakonit i ustavan je da se vidi koliki je pad  PDV-a”, kazao je Kožul, te naveo da je upravo ovo razlog zbog kojeg ne može podržati hitni postupak.

U toku rasprave o prijedlogu, Snježana Novaković-Bursać (SNSD) kazala je da je ovaj prijedlog klasični populizam

“Neću ulaziti u dio da li je moguće smanjiti platu, a mi smo svi pojedinačno učestvovali ondje gdje mislimo da je potrebno doprinoseći uplatama u Fond solidarnosti koji je  osnovan u entitetu Republika Srpska. Moramo misliti da ojačamo one segmente funkcionisanja vlasti gdje je moguće vršiti saniranje i socijalnih i ekonomskih posljedica. Za nas je ovo potpuno neprihvatljiv prijedlog da se ofrmira bilo kakav fond na nivou BiH, imajući u vidu da je RS već daleko odmakla kada je u pitanju prikupljanje sredstava u Fond solidarnosti”, kazala je Novaković-Bursać.

Izvor: Nezavisne novine  http://credit-n.ru/zaymyi-next.html

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *