Time je najavljeno da će Zoran nastaviti da se bori i da neće tako lako prihvatiti presudu Višeg suda u Beogradu kojom je oglašen krivim za teško ubistvo supruge Jelene.
Marjanoviću je izrečena kazna zatvora od 40 godina, a određen mu je i pritvor u kojem će biti do pravosnažnosti presude.
Prema Krivičnom zakonu Zoran Marjanović i njegovi branioci, moći će da po prijemu pisanog otpravka presude u roku od 15 dana ulože žalbu na nju. Samim tim, ova presuda je samo završena prva runda procesa decenije.
– Nakon žalbe spisi se dostavljaju Apelacionom sudu u Beogradu koji će kao onaj na većoj instanci odlučivati o podnetim žalbama. Apelacija ima više opcija – može da potvrdi, može da je preinači, a ukoliko nađe da su osnovani žalbeni razlozi može i evenutalno da ukine presudu i naloži da predmet krene ponovo i naloži novo suđenje – objašnjava za “Blic” sagovornik iz pravosuđa i navodi da iako Apelacioni sud, s obzirom na to da je u pitanju pritvorski predmet, postupa po hitnom postupku, na konačnu odluku se može čekati mjesecima.
– Zavisi od složenosti postupka – navodi naš sagovornik.
Ukoliko Apelacioni sud potvrdi presudu i odbije žalbe odbrane kao neosnovane ona će postati pravosnažna i u tom slučaju će osuđeni biti sproveden na izdržavanje kazne u neki od zavoda za izvršavanje kazne.
– U kaznu se uvijek uračunava i vrijeme koje je osuđeni proveo u pritovru. U slučaju Marjanovića najmanje 10 mjeseci – kaže naš sagovornik i dodaje da ni tu ne mora da znači da je kraj.
Naime, ukoliko ova presuda bude potvrđena i od strane Apelacionog suda u Beogradu odbrani su na raspolaganju vanredni pravni lijekovi – poput ulaganja žalbe Vrhovnom kasacionom.
– Tada samo može da se unese žalba odnosno zahtjev za zašititu zakonitosti ili zahtev za ponavljanje krivičnog postupka – pojašnjava naš sagovornik iz pravosuđa.
Izvor: Srpskainfo