Kao prirodni materijal, vuna je veoma cijenjena, posebno zbog svoje prozračnosti i izdržljivosti. Međutim, vuneni džemper će zadržati svoj oblik i izgled samo ako se pravilno operu i osuše. Inače, će se vlakna brzo skupiti, a džemper će postati krut i hrapav na dodir. Da se to ne bi dogodilo, povremeno koristite sirće kada perete vunenu odjeću.
Destilirano bijelo sirće, sastojak koji nije samo koristan u kuhinji, već je i vrlo efikasan prirodni čistač, može pomoći u uklanjanju mrlja i mirisa s vunenog džempera, a da vlakna budu mekana i gipka.
Sirće se može dodati u vodu za ispiranje svaki put kada perete vuneni džemper ručno ili u mašini za pranje veša. Blaga kiselina pomaže u uklanjanju svih ostataka deterdženta koji se lijepe za vlakna, čineći ih tvrdima i grubim. Bilo koji ostatak deterdženta koji je ostao u vlaknima također može brže privući prljavštinu.
Mrlje na bazi kiseline kao što su čaj i kafa mogu prekinuti molekularnu vezu s vlaknima zbog prisustva druge kiseline kao što je sirće, tako da se lako mogu isprati.
Prije pranja džempera ručno ili u mašini, očistite neke mrlje poput kafe, čaja i krvi destilovanim bijelim sirćetom. Krpicu od mikrovlakana navlažite sirćetom i nanesite na mrlju. Počnite od vanjskog ruba mrlje, a zatim idite prema sredini kako biste spriječili širenje mrlje. Tapkajte po njoj blagim pritiskom i nekoliko puta između toga preklopite ili promijenite krpu. Kada mrlja nestane, isperite vodom dio odjevnog predmeta koji je bio prljav prije pranja.
Ako džemper ima neugodan miris, potopite ga u otopinu sirćeta i vode oko 20 do 30 minuta. Sirće će pomoći u ubijanju mikroba koji uzrokuju neugodne mirise. Oštar miris sirćeta može se kratko zadržati na mokrim vlaknima vune, ali kada se vuna osuši, više ga nećete osjetiti.