On je za “Večernje novosti” rekao da su muslimani Srbije autohtoni na tom prostoru i da kulturološka i jezička razlika nije u toj mjeri vidljiva kao u drugim zemljama Evrope te da iz tih razloga Srbija nije mjesto gdje bi ekstremni i radikalni faktori bili prihvaćeni.
“Na ratištima u Siriji i Iraku je veoma mali broj naših državljana da bi svojim povratkom mogli izazvati poremećaje i nered”, smatra on.
Za razliku od Srbije, Zilkić je rekao da nije siguran da ostatak Evrope uz pristup koji ima prema muslimanima može biti bezbjedan od ekstremizma.
“LJudsko telo kada oboli, traži adekvatnog lekara i lek, ali mu to ne donosi izlečenje bez sopstvenog preobražaja. Tako i Evropa mora da menja pristup, komunikaciju i da teži iskrenijem odnosu sa muslimanima i islamskim zemljama, ali i svojim građanima”, rekao je Zilkić.
U osvrtu na odnose u Islamskoj vjerskoj zajednici Srbije u svjetlu činjenice da su se pojedinci, poput muftije Muamera Zukurlića, politički angažovali, Zilkić je rekao da on u politiku ne želi da se miješa, ali i da ne dopušta nikom da se miješa u unutrašnje stvari Zajednice.
Komentarišući “Inicijativu za pomirenje”, koju čine imami koji ne podržavaju njegov rad, Zilkić je rekao da je inicijativa pokušaj BiH i Turske da devastiraju Mešihat i Rijaset da bi uspostavili zajednicu koju bi kontrolisali.
“Glavni stratezi te ideje su ovdašnji političari – to je njihov koncept uspostavljanja jedinstvene Islamske zajednice. U namere ne ulazim, ali posledice su jako loše i unose dodatnu pometnju među vernicima”, rekao je Zilkić.
(V. Novosti – Srna)