U tekstu o odnosima Srbije i Rusije, minhenski dnevnik Zidojče cajtung piše da je djelovalo da je Srbija napravila dobar posao kada je 2008. prodala naftnu kompaniju NIS ruskom državnom koncernu “Gasprom”, prenosi Tanjug.
“Naravno, ‘Gasprom’ je za kontrolni paket akcija platio samo 400 miliona evra, a to nije bila ni petina tržišne vrijednosti”, ukazuje njemački list.
Zidojče cajtung podsjeća da je taj dogovor bio tek dio većeg energetskog paketa, koji je podrazumjevao da će Rusija graditi gasovod “Јužni tok” kroz Srbiju, domaće firme će na gradnji zaraditi najmanje pola milijarde evra, a kasnije će od tranzita u budžet stizati do 300 miliona godišnje.
“Srbija je uvidjela da je iz Moskve nisu čak ni konsultovali. Ali ne samo to: otrežnjujuća je bila spoznaja da u ugovoru o prodaji NIS-a nije bilo nikakve klauzule o odšteti ili doplati u slučaju da gasovod propadne”, piše njemački list.
List navodi da je na pitanje kome da se Srbija obrati za odštetu, ruski ambasador Aleksandar Čepurin odgovorio kratko i pogrešno: Evropskoj uniji. A zapravo EU ima veze sa gasovodom samo utoliko što je tražila od Rusije da u tranzitnim zemljama i konkurenti imaju pristup cijevima gasovoda onako kako predviđa evropsko pravo, podsjeća Zidojče cajtung.
List ocjenjuje da je Čepurinov nonšalantni odgovor “posljednji u nizu manevara kojima Rusija pokušava da napujda Srbiju protiv evropskih integracija”.
Kako se dodaje, pritisak se pojačava posebno jer vrijednost Srbije u međunarodnoj politici raste od 1. januara kada Beograd zvanično preuzima predsjedavanje OEBS-om, koji je jedno od glavnih oruđa u prevladavanju krize u Ukrajini.
Minhenski list podsjeća na vojnu paradu za Putina, zajedničku vojnu vježbu, te posjetu ruskog patrijarha i otkrivanje spomenika posljednjem ruskom caru.
Uz još nekoliko primjera, Zidojče cajtung konstatuje da “moskovsko talasanje protiv EU” u Srbiji ipak ima sve manju podršku.
Istina, petina Srba još uvek vjeruje da je Rusija najveći finansijski darodavac, iako od 2000. godine Moskva nije dala nikakvu bespovratnu pomoć.
U Kancelariji za evropske integracije kažu da je u istom periodu pomoć EU i pojedinih članica poput NJemačke, Italije ili Holandije – iznosila ukupno 4,2 milijarde evra.
List na kraju citira ankete koje pokazuju rastuću podršku evropskim integracijama – “da je danas referendum o tome, 53 odsto Srba bilo bi za, a samo 28 odsto strogo protiv”.