Najviša energija iz pulsara do sada
Tim naučnika, među kojima su bili oni iz francuskog Nacionalnog centra za naučna istraživanja (CNRS), pratio je pulsar Vela, koji je oko 1.000 svjetlosnih godina udaljen od Zemlje i jedan je od najbližih koji su ikad primjećeni, s četiri teleskopa koji čine Stereoskopski sistem visokih energija (HESS) za lov na gama-zrake. Njihova naučna studija objavljena je u časopisu “Nejčr astronomi”.
– Otkrili smo da fotoni gama-zraka s pulsara Vela dostižu 20 tera elektronvolti (TeV). To su gama-zraci najviše energije koju smo dosad primjetili iz pulsara – rekao je Arače DŽanati-Ataj, istraživač CNRS-a.
Pulsari poput Vele su neutronske zvijezde rođene nakon što masivne zvijezde dođu do kraja života i istroše sve gorivo potrebno za nuklearnu fuziju u jezgru. Kako nisu više u stanju da održavaju sebe nasuprot vlastitoj gravitaciji, jezgra ovih zvijezda se uruše i ogromna količina stelarnog materijala odleti u eksploziji supernove.
Rezultat toga je objekt s masom jednog ili dva Sunca sabijen u objekt prečnika od oko 20 kilometara. Zbog toga što umiruće zvijezde postaju drastično manje, mnoge neutronske zvijezde počinju da se okreću mnogo brže, nekad toliko da rotiraju i 700 puta u sekundi.
Ekstremna priroda pulsara
Pulsar Vela je jedna od najbolje proučavanih neutronskih zvijezda i jedan je od primjera ekstremne prirode ovih objekata. Nastao je pre oko 10.000 godina, ima prečnik od 20 kilometara i rotira brzinom od 11 krugova u sekundi, što je brže od elisa helikoptera.
– Ove mrtve zvijezde su skoro potpuno sastavljene od neutrona i ekstremno su guste: kašičica njihovog materijala ima masu od pet milijardi tona ili 900 puta veću od mase Keopsove piramide – rekla je Ema de Ona Vilhelmi, naučnica iz HISS opservatorija u Namibiji, koja je primjetila bljesak.
Dok se pulsari okreću, šalju zrake elektromagnetnog zračenja kao neka vrsta kosmičkog svetionika. Vjeruje se da je radijacija posljedica brzih elektrona koji nastaju i bivaju bačeni u magnetosferu pulsara, sačinjenu od plazme i elektromagnetnog polja.
U novom istraživanju je otkriveno da postoji deo radijacije s mnogo više energije nego što je očekivano.
– Rezultat ruši neka naša prethodna znanja o pulsarima i zahtijeva da ponovo promislimo o tome kako ovo prirodno ubrzanje funkcioniše. Veoma je teško objasniti kako nastaje tako ekstremna radijacija – rekao je DŽanati-Ataj.
(sputniknews.com – Foto: EPA/Karl-Josef Hildenbrand – ilustracija)