Željko Radić iz Dervente već desetak godina bavi se pčelarstvom. U ovaj posao ušao je na nagovor svog profesora i mentora, nakon čega je prve košnice postavio na porodičnoim imanju u Gornjim Smrtićima kod Prnjavora. Trenutno ima 90 društva, sa po najmanje dvije košnice, a u planu je i proširivanje pčelinjaka.
Buđenjem prirode i cvjetanjem, pčele su oživjele u potrazi za polenom, i prema prvim procjenama, ovaj pčelinjak i u narednim mjesecima proizvešće velike količine meda.
– Počeo sam 2011. godine na nagovor mog profesora, i tako je sve krenulo. Od tada stalno se bavim ovim poslom, a bilo je i dobrih i loših sezona, ali nisam odustao. U poslu mi najviše pomaže otac, ali i ostali članovi porodice. Ispalativo je baviti se ovim poslom, ali treba redovno raditi u pčelinjaku, kaže Radić.
Godišnje proizvede oko tonu čistog meda, ali drugih pčelinjih proizvoda. Ipak navodi da od više uslova zavisi koliko će meda proizvesti.
Prethodne dvije godine za pčelare bile su teške zbog nestabilnog vrmemena, na koje su ovi insekti veoma osjetljivi.
Po profesiji pravnik, ovaj Dervenćanin preporučuje svima da se bave bilo kojim vidom poljoprivrede, jer je to posao koji ispunjava, i koji čovjeka drži prizemljenim i bližim prirodi.
– Radim u jednoj firmi u Derventi, ali redovno obilazim pčelinjak. U budućnosti namjeravam da brendiram svoj proizvod, naveo je Radić.
On kaže da da je jedina neprijatnost za pčelare, ubod ovih insekata, kojih kako kaže ponekad ima i do 25 prilikom pregleda košnica.
TVK3