U saopštenju se navodi da su Željeznice Republike Srpske sve svoje obaveze iz ovog sporazuma ispunile, te se čeka da to učini i grad Banjaluka, kako bi se krenulo u realizaciju planiranih aktivnosti.
Željeznice Republike Srpske poručuju da nisu u obavezi da svaki putni prelaz obezbijede branicima ili polubranicima, već da je, prema propisanim zakonskim odredbama, način i nivo osiguranja putnog prelaza određen na osnovu kategorije puta, dopuštene brzine na pruzi i gustine drumskog saobraćaja, što je definisano zakonom i propisima koji uređuju oblast željeznica.
Iz ove kompanije podsjećaju da na prugama Željeznica Republike Srpske nema neobezbijeđenih putnih prelaza i da su svi obezbijeđeni u skladu sa zakonskim propisima.
U saopštenju se navodi da su u skladu sa Zakonom o Željeznicama Republike Srpske pokrenute aktivnosti na smanjenju ukupnog broja putnih prelaza, ali da je za to neophodna i podrška lokalnih zajednica, koje moraju dati saglasnost prilikom ukidanja svakog putnog prelaza kao i saglasnost upravljača puta.
Iz Željeznica Republike Srpske podsjetili su da ni u jednom vanrednom događaju nije utvrđena odgovornost ovog preduzeća, nego drugih učesnika u saobraćaju na putnim prelazima, u ovakvim slučajevima vozača drumskih vozila.
– Iz svih ovih razloga, Željeznice Republike Srpske ponovo apeluju na sve učesnike u saobraćaju da budu maksimalno odgovorni i savjesni, poštuju saobraćajnu signalizaciju i propise prilikom prelaska preko pruge, kako bi sačuvali svoju, ali i bezbjednost ostalih učesnika u saobraćaju – navodi se u saopštenju.
Dva lica povrijeđena su sinoć usudaru putničkog voza i automobila na pružnom prelazu u banjalučkom naselju Derviši.
(RTRS)