Zaštitni znak Dervente, po kojem je grad na Ukrini poznat i izvan svojih granica, derventski Vašar otvoren je sinoć kod Stare crkve u Srpskoj varoši i to narodnim zborom koji je mnogobrojne posjetioce vratio u 1851. godinu.
Molitvom, pjesmom i kolom uz zvuk šargije, upriličen je prvi dan Vašara, a ova manifestacija, čija tradicija datira 172 godine, ove godine trajaće do 30. avgusta.
Da su derventski Vašar, ali i Velika Gospojina, za Dervenćane sinonimi tradicije istakao je gradonačelnik Dervente Milorad Simić.
– To veliko narodno veselje, kada je izdejstvovana velika radost, gradnja crkve, pretočilo se u skoro pa pravoslavno, s tim da su svi građani tadašnjeg vremena, pa i danas, prihvatili tu manifestaciju kao opštedobro. Sam Vašar okupi više desetina hiljada gostiju u našem gradu iz okoline i inostranstva. Svim sugrađanima čestitam Veliku Gospojinu i sve ove manifestacije sa željom da se ovako okupljamo, da se njeguju ovi običaji i da se svi osjećamo u Derventi prijatno – kazao je Simić prisjetivši se kako je Vašar izgledao u očima djeteta.
– Na Vašar smo išli, brali kupine i to nam je bio izvor prihoda, a pretežno smo išli bosi. Veliko veselje je bilo pojesti krišku lubenice, otići na lančaru ili popiti bozu. Drugačije nego danas, ali svakako velika radost – rekao je Simić.
Na korijene nadaleko poznate manifestacije žele da podsjete Crkvena opština Derventa i Narodna biblioteka „Branko Radičević“.
– Motiv za organizaciju je bio sama prošlost našeg Vašara i njegov identitet koji datira od 1851. godine. Baš na mjestu sa kojeg potiče željeli smo da vratimo njegovu tradiciju – objasnila je direktorica biblioteke Mirjana Plisnić, a sveštenik Ljubiša Nović istakao je da će ova tradicija biti nastavljena uz neizostavne običaje dobrodošlice, hljeb i so, kolo bez ozvučenja, pjesme i šargije i violine.
– Prošle godine smo započeli tradiciju da se okupljamo oko Stare crkve, a poznato je da je tradicija Vašara započela odavde. Svake godine ćemo da se vratimo na ovu lokaciju kako bismo jednim svečanim programom pokušali da se vratimo u tu 1851. godinu kada je bilo osveštanje temelja prve crkve koja je ovdje sagrađena – kazao je Nović.
Jedna od sugrađanki Kosovka Marić prisjetila se kako je Vašar izgledao kada je bila djevojčica.
– Uvijek je bio lijep događaj, posebno za nas djecu. U moje vrijeme, mi djeca sa sela smo išli pješke i bilo je prepuno ljudi, kao i sada. Prije je bio i stočni dio vašara, tako da se više trgovalo, nego što se išlo zbog zabave i vožnji – kazala je Marićeva.
Oživljavanje tradicije i običaja narodnog zbora kod Stare crkve obogatili su članovi kulturno umjetničkih društava SKUD „Derventa“, KUDM „Bosiljak“ i FRG „Đurđevak“ vodeći kolo u narodnim nošnjama, a pjesmom su program ukrasile članice pjevačke grupe SKUD-a „Derventa“. Ovoj manifestaciji prisustvovali su brojni sugrađani i posjetioci, predstavnici javnog, političkog i vjerskog života Dervente.
„Derventska ulica“
Ovogodišnji dodatni sadržaj, kod Starog mosta, objedinjuje derventske proizvođače, znalce i umjetnike pod okrilje „Derventske ulice“, a koja je posjetiocima dostupna od danas.
– Tradicija duga 172 godine, kao i sama manifestacija, derventski Vašar, veoma je značajna za nas sve, jer je to naša najmasovnija i najposjećenija manifestacija. U dane Vašara sve živne i u naš grad dođe od 30 do 50.000 ljudi. Ove godine smo odlučili da upotpunimo „Derventskom ulicom“ i to je prostor gdje je postavljeno 11 tezgi, a na kojima su izloženi proizvodi i rukotvorine nastale u Derventi i okolini – objasnila je direktorica Turističke organizacije Biljana Teofilović dodavši da će proizvodi biti dostupni za razgledanje i kupovinu tokom svih dana Vašara.
Derventski list