Završeno razmatranje žalbi, Apelacioni sud odlučuje o presudi Šariću

April 6, 2022, 12:36 pm

U Apelacionom sudu u Beogradu okončan je javni dio sjednice za razmatranje žalbi na prvostepenu presudu kojom je Darko Šarić osuđen na devet godina zatvora, a njegovi saradnici na kazne od dvije do sedam godina zatvora zbog optužbi za pranje novca, za koji se vjeruje da je stečen krijumčarenjem kokaina.

U dijelu sjednice koji nije otvoren za javnost, sudije većaju i glasaju o tome da li će presudu da potvrde u cjelosti, preinače, ukinu i nalože ponavljanje suđenja ili će da otvore pretres i izvedu ključne dokaze, a potom pravosnažno presude.

Prethodno su danas branioci osuđenih predstavili svoje i žalbe dok su Šarićevi branioci to učinili u ponedeljak.

Oni traže da se prvostepena presuda ukine i naloži novo suđenje ili da se preinči i svi optuženi oslobode od optužbi.

Prošle sedmice svoju žalbu je predstavilo i Tužilaštvo za organizovani kriminal kojom traži da se presuda preinači u pogledu kazni i da se svima kazne povećaju jer smatra da su osuđeni po starom, blažem krivičnom zakonu.

Osim pooštravanja kazni, tužilaštvo je žalbom tražilo i da bude osuđeno dvoje optuženih koji su oslobođeni prvostepenom presudom, kao i dvoje protiv kojim je optužba odbijena.

Presuda koja se razmatra je napisana na 1.200 strana.

Šarićeva odbrana je osporila na početku sjednice sastav petočlanog sudskog vijeća i tražila izuzeće 4 od 5 suda, ali je taj zahtjev odbijen odlukom predsjednika Apelacionog suda.

Izuzeće je traženo jer su te sudije učestvovale u donošenju pravosnažne presude protiv Šarića u procesu koji se vodi za krijumčarenje kokaina iz Latinske Amerike.

Ta pravosnažna presuda za kokain je ukinuta u maju prošle godine odlukom Vrhovnog kasacionog suda zbog nepropisno sastavljenog vijeća i vraćena je Apelacionom sudu na ponovno odlučivanje.

Ponovno odlučivanje počelo je pretresom pred novim sudskim većem Apelacionog suda, u drugostepenom postupku nakon žalbi na presudu kojom je osuđen na 15 godina zatvora zbog krijumčarenja 5,7 tona kokaina iz Južne Amerike u Zapadnu Evropu.

Taj pretres se nastavlja 4. maja saslušanjem sv,edoka saradnika Draška Vukovića.

Presudom za pranje para koja se preispituje po žalbama, pored Šarića osuđen je i Nebojša Jestrović na pet godina zatvora, nekadašnji Šarićev advokat Radovan Šrtbac na sedam godina zatvora, dok su na po četiri godine osuđeni Predrag Milosavljević, Zoran Ćopić, Marinko Vučetić, Bojan Stanojković i Boban Stoiljković.

Na po tri godine zatvora osuđeni su Arguš Erdinč i Marko Dabović, a po dvije godine su dobili Goran Bogdanović i Stevica Kostić.

Supruga advokata Štrpca, Dubravka Šrtbac oslobođena je od optužbi, kao i Nemanja Krstajić, dok je protiv Nebojše Spasića i Dušana Kovačevića sud odbio optužbu.

Šariću je za pranje novca izrečena kazna od sedam godina, a za potstrekavanje drugih na pranje novca četiri godine zatvora, a kao jedinstvenu kaznu sud mu je izrekao devet godina.

Proglašen je krivim jer je novac kriminalne grupe od šverca kokaina investirao u legalne tokove, naveo je pored ostalog sudija Siniša Petrović izricćući presudu u julu 2020. godine, napominjući da je sve rađeno po prethodnom dogovoru i sa znanjem Šarića.

Sud je takođe naložio prvostepenom presudom oduzimanje imovine pribavljene krivičnim djelom.

Šarić u sud dolazi iz kućnog pritvora, pošto mu je pritvor ukinut 24. decembra 2021. godine, nakon sedam godina i devet meseci.

Prethodno je četiri i po godine bio u bjekstvu, a vlastima se predao u martu 2014. godine.

Optuženi se u ovom slučjau terete za događaje koji su se odigrali u toku 2008, 2009. i 2010. godine.

Prema optužnici, prljav novac kriminalne grupe, koju je, 2008. godine oformio Šarić sa više drugih lica, a koja se bavila krijumčarenjem kokaina droga, uvodili su u legalne novčane tokove i prikrivali njegovo nezakonito porijeklo.

To su, kako smatra Specijalni sud, radili tako što su vršili konverziju i prenos imovine, investirajući prljav novac u kupovinu, uzimanje pod zakup i preuzimanje pojedinih preduzeća, poljoprivrednog zemljišta i drugih nepokretnosti na teritoriji Srbije, kao i finansiranjem poslovanja tako kupljenih i preuzetih preduzeća, a sve u cilju prevođenja prljavog novca u legalne tokove i prikrivanje njegovog nezakonitog porijekla i stvarnog vlasništva.

U ovom procesu sud je postupao po više optužnica Tužilaštva za organizovani kriminal koje su sukcesivno, u različitim vremenskim razmacima, dostavljane sudu i to tako da je posljednja od njih dostavljena 21. februara 2014. godine.

Tužilaštvo tvrdi da su Šarić i ostali “oprali” oko 22 miliona evra, zarađenih krijumčarenjem kokaina, a optuženi su to negirali.

Prema navodima optužnice za pranje para, novac od prodaje kokaina koji je nabavljan u zemljama Južne Amerike prebacivan je u Srbiju preko ofšor kompanija i uplaćivan na račune domaćih preduzeća i pojedinih banaka.

Ova sredstva korišćena su za privatizaciju društvenih preduzeća, ali i kupovinu nekretnina i zemljišta.

Novac je, između ostalog, ulagan i u novosadski hotel “Putnik”, “Mitrosrem” iz Sremske Mitrovice, “Palić” iz Subotice, brojne nekretnine na Zlatiboru.

Optuženi su se, međutim, branili da su investirali u preduzeća i zemljišta, ali i da je riječ o legalno zarađenom novcu.

(RTS – Foto: Tanjug)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *