Potpisivanjem Ugovora o Transportnoj zajednici večeras je u Trstu završen 4. Samit lidera zapadnog Balkana, koji se organizuje u okviru Berlinskog procesa.
Glavna poruka samita bilo je jačanje regionalne saradnje, odnosno povezivanja na zapadnom Balkanu, kao ključnom elementu za ubrzanje evropskih integracionih procesa regiona, jačanje ekonomske saradnje, prevashodno u oblasti sektora malih i srednjih preduzeća, IT sektora, nauke…
Ovogodišnji samit bio je ujedno i prva zvanična aktivnost srpske premijerke Ane Brnabić, otkako je stupila na tu funkciju.
Ona je, na sastancima sa njemačkom kancelarkom Angelom Merkel, evropskim komesarom za proširenje Johanesom Hanom, predstavnicima Evropske investicione banke i Svjetske banke, kao i premijerima Makedonije i Slovenije Zoranom Zaevim i Mirom Cerarom, kao i na sastanku svih lidera, poručila da je Srbija mnogo uradila u prethodnih nekoliko godina na stvaranju povoljne investicione klime u zemlji, jačanjem ekonomske i političke stabilnosti.
Kako je istakla, fiskalna konsolidacija i makroekonomske reforme omogućile su da srpska ekonomije krene uzlaznom putanjom, ali, podvukla je, to nije dovoljno i treba raditi još kako bi Srbija napredovala brže ka društvu razvijenih evropskih zemalja.
Prema njenim riječima, ključ uspjeha jeste stavljanje u fokus mladih, odnosno digitalizacija u punom kapacitetu, razvoj IT sektora, kao i stvaranje uslova za što više startapova i inovacionih projekata.
Brnabić je naglasila da je preduzetnička energija mladih nešto što Srbija, ali i ostale u regionu moraju da iskoriste kako bi se što bolje ekonomski povezale i privukle nove investitore.
Srpska delegacija potpisala je sa Evropskom investicionom bankom posljednji ugovor za rekonstrukciju četiri klinička centra u Srbiji, a sagovornici su se saglasili da je pokretanje preduzetništva veoma značajno za nastavak reformi.
I predstavnici Svjetske banke ocijenili su pozitivno reformske korake Srbije, i najavile da će ove kalendarske godine odobriti Srbiji novac za projekte unapređenja razvoja djece u ranom djetinjstvu, kao i za djelovanje u slučajevima proglašenja vanredne situacije.
Iz Svjetske banke su poručili da bi fokus nove srpske vlade trebalo da bude i na reformi javnog sektora, kako bi privatni sektor postao motor razvoja Srbije.
Sjenku na samit bacila Vlada RS
U Trstu su se okupili čelnici država zapadnog Balkana i Evropske unije. Poruka samita je da je Evropska unija budućnost regije te da Brisel želi pomoći jačanje ekonomija i regionalno povezivanje.
Sjenu na samit bacila je Vlada Republike Srpske blokadom potpisivanja sporazuma o formiranju Transportne zajednice. Ministar Šarović poručuje – ove opstrukcije moraju doživjeti krah.
„Ne može varijanta “mi smo za članstvo u Transportnoj zajednici, ali pod našim uslovima”. Uslovi su jednaki za sve, tekst ugovora se ne može mijenjati, to su nam rekli iz Evropske komisije“, kaže Mirko Šarović, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH prenosi TV1.
Zbog toga četiri odobrena projekta od ukupno 10, za koja je Evropska komisija spremna dati 46,1 miliona evra granta, zasad ostaju na stend baju. Radi se o tri dionice koridora 5C, dvije u Federaciji i jednoj u RS, te grantu za rekonstrukciju luke Brčko.
Šarović ističe kako je ugovor važan i za Srbiju, jer će sjedište Transportne zajednice biti u Beogradu.
„Ovakav rad protiv opšteg interesa mora doživjeti neki svoj krah i ja sa svoje strane snažno podržavam članstvo BiH u Transportnoj zajednici za zapadni Balkan i uvjeren sam da će prevladati razum i da iracionalnost neće imati šansu“, navodi Šarović.
(Vijesti.ba / TV1/ Tanjug)