Banjalučko studentsko pozorište svečano je 21. septembra na Međunarodni dan mira zatvorilo projekt „Omnibus of young dramaturgs from EU and BiH“ kojeg je realizovalo zajedno sa AAP Electronic iz Banjaluke i uz podršku Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini, a koji je okupio najperspektivnije evropske dramaturge i studente dramaturgije sa akademija umjetnosti u Bosni u Hercegovini.
Kroz zajednički kreativni rad studenata iz svih krajeva Evropske unije i Bosne i Hercegovine, te stvaranje instant predstava u Podrum sceni u Gospodskoj ulici u Banjaluci, projekat je imao za cilj da podstakne mlade ljude na kreativno stvaralaštvo, promišljanje i formiranje vlastitih stavova, a ne pasivno prihvatanje “serviranih” informacija, kao i uviđanje da se kroz evropsko zajedništvo postižu najbolji i najkreativniji rezultati.
Članovi projektnog tima na čijem čelu je bio diplomirani pozorišni režiser i magistar dramatrugije Aleksandar Pejaković, uključivani su i profesionalci iz oblasti režije, glume, izrade kostima i dizajna, odnosno profesionalci iz onih oblasti koje su neophodne da bi se izvršilo finalno oblikovanje projekta koji prvi put na prostore Bosne i Hercegovine uveo formu nastanka predstave za 24 časa.
Kroz implementaciju prakično omnibusa maternjih jezika Evropske unije projektni tim Banjalučkog studentskog pozorišta u prvom redu publici je htio promovisati bogatu istoriju Evropske unije i njen značaj za građane.
U ovom projekatu Banjalučko studentsko pozorište okupilo je najkreativnije mlade ljude – studente dramaturgije iz svih krajeva Evrope, ali i srednjoškolce i radnike, zaljubljenike u pozoršinu umjetnost – glumce, pisce, pjesnike, slikare, muzičare, dizajnere i fotografe koji su svojim aktivnostima doprinijeli vrhunskom kvalitetu projekta i osvojili simpatije ne samo građana u Banjoj Luci, već i širom Bosne i Hercegovine i Evropske unije.
Vrijedno je rađeno u proteklim teškim uslovima – borbe protiv širenja virusa korona, ali i pored toga rad je bio predan, jer su se učesnici kreativno družili i pravili odlične predstave prema tekstovima mladih dramaturga: Timee Ahmann, Emine Šehić, Bite Azadi, Boana Boanurka, Emine Kovačević, Aleksandara Vasiljevića, Adnana Mujkića, Michele Correra, Balene Landzeve, Daimée Turka, Marie Florencie Colace, Adnana Selimovića, Katrina Kalme, Kamile Janovičove, Viliusa Neverasa i Lane Bastašić, koja je ovogodišnji dobitnik nagrade Evropske unije za književnost.
U periodu od jula do avgusta 2020. godine u okviru projekata „Omnibusi mladih dramaturga iz EU i BIH“ realizovano je ukupno dvadeset i sedam radionica na kojima je učestovao isto toliko mladih pisaca iz svih krajeva Evropske unije i Bosne i Hercegovine, kao i petnaest mladih glumaca – članova i saradnika Banjalučkog studentskog pozorišta.
Izložba Aleksandra Čavića obuhvatila je trideset i dvije fotografije nastale u periodu od 23. jula do 20. avgusta tekuće godine u Podrum sceni.
Izložba je bila koncipirana kao putujuća metafora zastave Evropske unije, tako da je pored Banje Luke priliku da je pogledaju imali su i građani Jajca (Dom kulture u Jajcu), Novog Grada (Kulturno-obrazovni centar Novi Grad), Zenice (Bosanskog narodnog pozorišta Zenica) i Sarajeva (Pozorište mladih Sarajevo) i to u okviru festivala: „Kestenburg Remainder“, „Pozorišnih/Kazališnih igara u Jajcu“, kao i „Juventafestu“.
U periodu od 23. jula do 31. avgusta ove godine pored premijernih radionica projekta „Omnibusi mladih dramaturga iz Evropske unije i Bosne i Hercegovine“ održavane su i reprize predstava koje je uživo ili na live streamu pratilo preko 3000 gledaoca.
No, to nije bilo lako postići, jer su zbog prvobitne pojave virusa korona kapaciteti svih pozorišta umanjeni za osam puta.
Projekat “Omnibusi mladih dramaturga iz Evropske unije i Bosne i Hercegovine, sasvim sigurno je konačna nagrada i priznanje za entuzijazam i istrajnost, masovnost, kvalitetan rad i doprinos Banjalučkog studentskog pozorišta kulturnoj slici Banjaluke, Bosne i Hercegovine i Evropske unije.