Odbrana Nasera Orića je zatražila da mu se mjere zabrane, koje uključuju zabranu napuštanja mjesta boravišta, zabranju putovanja koja su ograničena na Sarajevski i zeničko – dobojski kanton ukinu, te da mu se mjere zabrane prošire na područje Federacije zbog toga sto se svi svjedoci u ovom slučaju nalaze u opštini Bratunac i Srebrenica.
Sa ovim prijedlogom odbrane složilo se i Tužilaštvo, a Sud bi u naredna 24 sata trebao donijeti odluku.
Lajla Čović, advokat Nasera Orića danas je pokušala diskreditirati zaštićenog svjedoka Tužilaštva optuživši ga da je psihički poremećen i da se njegove izjave po sve tri tačke optužnice razlikuju od izjava koje je dao godinu prije, na što je sudinica Milka Kreho upozorila advokaticu Čović da ne može da vrijeđa svjedoka, te da je i previše govorila obzirom da ročište danas nije predviđeno za dokazivanje krivnje.
Tužilac Miroslav Janjić odgovorio je na optužbe odbrane, kazavši da nije tačno da se optužnica kako je navela Čovićeva temelji na iskazu samo jednog svjedoka.
„Imamo 33 svjedoka u ovom slučaju, s tim što imamo pet direktnih svjedoka koji su bili na licu mjesta po prvoj tački optužnice, tri direktna svjedoka u drugoj tački i dva u trećoj tački optužnice“, kazao je Janjić.
Optužnicom, koja je potvrđena 9. septembra ove godine Naser Orić se tereti da je tokom rata i oružanog sukoba između Armije RBiH i VRS-a, na području Srebrenice i Bratunca, postupao protivno odredbama Međunarodnog humanitarnog prava i Ženevskih konvencija.
U optužnici se navodi da je optuženi tokom 1992. godine u mjestima Zalazje, Lolići i Kunjerac, počinio ubistvo tri zarobljenika srpske nacionalnosti.
Optuženi se tereti za kazneno djelo ratni zločin protiv ratnih zarobljenika.