Aleksandar Đorđević, ambasador Srbije u BiH, odbio je jutros doći na razgovor u Predsjedništvo BiH na poziv predsjedavajućeg Željka Komšića, pišu mediji.
“Nezavisne novine” su te informacije pokušale provjeriti u Komšićevom kabinetu, ali i u Ambasadi Srbije u BiH, ali potvrde još nema.
Prema pisanju medija, tema razgovora je trebala biti hapšenje Edina Vranja zbog sumnje da je počinio ratni zločin u Goraždu.
Portali pišu da im je iz Komšićevog Kabineta rečeno da je zbog novonastale situacije otkazan odlazak Željka Komšića, ali i člana Predsjedništva BiH Šefika Džaferovića na Samit nesvrstanih povodom 60. godišnjice prve konferencije ovog Pokreta čiji je domaćin predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.
Tužilaštvo BiH saopštilo je da su prije nepune tri godine donijelo Naredbu o nesprovođenju istrage protiv Edina Vranja, nekadašnjeg načelnika Sektora kriminalističke policije u Federalnoj upravi policije, a u vezi sa ratnim dešavanjima u Goraždu 1993. i 1994. godine.
Kako je saopšteno iz Tužilaštva BiH, postupali su na temelju prijave koju je policija dostavila protiv više osoba, a koja se odnosi na navode o ratnim zločinima, počinjenim nad žrtvama srpske nacionalnosti u zgradi ZOIL-a u Goraždu.
“U tom predmetu podignuta je optužnica protiv više osoba i suđenje je u toku, dok je u odnosu na prijavljenog Edina Vranja i još nekoliko osoba 26. decembra 2018. godine donesena naredba o nesprovođenju istrage, na koju, kada je riječ o Vranju, nije bio izjavljen prigovor”, ističu iz Tužilaštva BiH.
Dodaju da u vezi sa hapšenjem Vranja nisu dobili nikakvo službeno obaviještenje ili informaciju od nadležnih organa Srbije.
“Tužilaštvo BiH je o svemu navedenom žurno proslijedilo upit prema Tužilaštvu za ratne zločine Srbije, u kojem su zatražene detaljne informacije, te je proslijeđena Naredba o neprovođenju istrage, koja je postala konačna u Bosni i Hercegovini”, naveli su iz Tužilaštva BiH.
Ministarstvo inostranih poslova BiH, odnosno Ambasada BiH u Beogradu, zaprimila je službenu informaciju o hapšenju Edina Vranja.
“Ambasada je odmah zatražila od nadležnih organa da predstavnik Ambasade BiH posjeti bh. državljanina te ponudi pravnu pomoć i zaštitu. Ambasada BiH u Beogradu zatražiće i sastanak s postupajućim tužiocem u ovom predmetu. Svaka vrsta konzularne zaštite po Bečkoj konvenciji biće pružena našem državljaninu koji je to zatražio”, saopšteno je iz MIP-a BiH.
Bisera Turković, zamjenica predsjedavajućeg Savjeta ministara i ministrica inostranih poslova BiH, naložila je juče Ambasadi u Beogradu, te službama u Ministarstvu inostranih poslova BiH, da se hitno razmotre sve pravne mogućnosti te preduzmu radnje u vezi sa ovim slučajem.
Iz MUP-a Srbije, uz navođenje inicijala, potvrdili su da su na Graničnom prelazu Uvac uhapsili Vranja, za kojim je, kako navode, bila raspisana policijska potraga, a osumnjičen je za ratni zločin protiv ratnih zarobljenika.
“On se tereti da je od januara 1993. do oktobra 1994. godine kao islednik u logoru u Goraždu učestvovao u maltretiranju i prebijanju ratnih zarobljenika srpske nacionalnosti koji su bili pripadnici Vojske Republike Srpske. Osumnjičenom je određeno zadržavanje do 48 časova i on će, uz krivičnu prijavu, biti priveden Tužilaštvu za ratne zločine u Beogradu”, naveli su iz MUP-a Srbije.
Nezavisne.com (Foto: N.N.)