Zašto su vam potrebni (mini) razgovori

November 14, 2016, 12:43 pm

Zaboravite na ozbiljne razgovore. Evo zašto su opušteniji razgovori novi put do ozbiljne veze…„Primenjivala sam mini razgovore u svojih 6 prethodnih veza“, kaže Sara, 27. „Ne požurujem sebe i ne ulećem brzo u ozbiljnu vezu. Vodili smo manje razgovore o tome da li ćemo nastaviti da se viđamo, da li ćemo se viđati i sa drugim osobama i oko toga da li bi trebalo da deaktiviramo svoje naloge na onlajn sajtovima za zabavljanje. Kada ozbiljne razgovore podelite na manje korake, onda konačni razgovor uopšte ne bude zastrašujuć.“

„Postoji taj fazon među milenijalcima da treba da budu opušteniji kada su veze u pitanju. U svom istraživanju sam saznala da ljudi upražnjavaju svakakve male razgovore sa svojim partnerima o tome da li je njihova veza ekskluzivna ili kako se etiketiraju“, potvrđuje Elen Lamont, profesorka sociologije. Ona ispituje polne norme u vezama i kaže: „Ovi mini razgovori dozvoljavaju ljudima da pregovaraju o nivou obavezanosti bez ikakvog ozvaničenja.“

 

Za generaciju koja teži novitetima i potvrđivanju (pomislite samo na uzbuđenje kada dobijete lajk na Instagramu ili zabavnu komunikaciju na Tinderu), i često ne prihvata tako lako pravo obavezivanje, postoje neopozivi razlozi da se opredele za lagane korake.

„Kada koristite mini razgovore ulog se čini manjim i onda vam je lakše da se iz toga izvučete ako to poželite“, kaže Lamont. Izgleda da milenijalci vole da istraže svoje opcije kada počnu međusobno da se viđaju – ne zato što samo žele neozbiljno muvanje, već zato što ne prihvataju ideju stavljanja ograničenja na vezu.“

 

Žene su često okarakterisane kao sklonije vezivanju. Ali u stvarnosti mnogo žena ne bi nikada odustalo od svih svojih opcija odmah. Kada imate milione momaka nadohvat ruke čini se potpuno blesavim da odmah uletite u ozbiljne razgovore dok još niste sigurni da je tip vredan toga.

 

Iako to deluje kontradiktorno opušteno, zabavljanje je u stvari indikator da vam je zaista stalo do kvaliteta i stabilnosti veze. Ako ne možete brzo da odlučite da li neka simpatija ima budućnost, mini razgovor vam daje vremena da procenite svoja osećanja. I to nije isto kao čekanje na to da se tip sabere i shvati šta hoće – to je proces pojašnjavanja samima sebi kuda ova veza vodi.

 

„Imati bilo kakvu vrstu razgovora o samoj vezi umesto čekanja na to da saznate šta on misli je već mnogo više ohrabrujuće“, objašnjava Lamont. „Postoji ubeđenje da muškarci vode napredak veze, ali u mom istraživanju su to zapravo žene. One su proaktivnije“, dodaje ona.

 

 

Iako imate posla sa muškarcem koji ima fobiju od obavezivanja, mini razgovori vam mogu pomoći da se sa njim izborite. Na kraju krajeva, ako pitate tipa da vam bude dečko, a on se prepadne i izbegava vas i na tome se sve završi. Ali ako opušteno predložite da oboje deaktivirate naloge na sajtu za upoznavanje ili ga pitate da li se muvao sa još nekim možete pronaći neke zajedničke tačke čak i ako vam se odgovori ne poklapaju. „Verovatno ne bi trebalo da kažete Hoću da mi budeš dečko, ako on još nije izbrisao ni Tinder. Ali ako samo razgovarate o tome šta je na njegovom Tinderu onda se bolje zaštitite“, primećuje Ema Tesler, jedna od osnivačica onlajn sajta za upoznavanje The Dating Ring. Mini razgovori vam omogućavaju da sve to uradite bez suočavanja sa neprijatnim velikim ozbiljnim razgovorom.

Razgovor sa tipom oko toga u kom ste statusu je takođe pomalo i seksi.

„Mini razgovorima produžavate uzbuđenje oko toga kada ćete zaista ući u vezu. To znači da ćete imati još više prvih trenutaka i da ćete se dodatno obradovati kada na primer kažete jedno drugom da se ne viđate ni sa kim drugim“, kaže Sara. „Lepo je imati te sitne komunikacije kojima potvrđujete osećanja“, objašnjava Tesler.

Tijana, 22, kaže da su upravo ovakvi mali razgovori njenoj trenutnoj vezi doneli tako dobru osnovu. Za razliku od prethodnih momaka, koji su tražili da budu u ozbiljnoj vezi posle jednog viđanja, oduševila se kako se ova veza gradila postepeno. „Svi ti mini razgovori učinili su ulazak u vezu lakšim kada smo za to oboje bili spremni.“

Iako su nekada veze tekle nekim određenim, fiksiranim tokom, sada se sve promenilo. Milenijalci žele slobodu izbora i to je jedna od njihovih glavnih karakteristika. I već godinama unazad veze se često i ne ozvaničavaju brakom. Pored toga, ono uvreženo pravilo da se žene odmah vezuju i žele potvrdu ozbiljne veze pada u vodu. Genetska struktura pokazuje da su žene u stvari mnogo opreznije. Prema nekim medicinskim studijama, žene imaju samo određeni broj jajnih ćelija i samim tim manje mogućnosti za reprodukciju od muškaraca. Zbog toga su one obazrivije u izboru pravog partnera. Novo vreme i nova generacija to otvoreno i prihvata i primenjuje.

 

Možda je to u početku nekim starijim tradicionalistima delovalo čudno, ali nam takav novi sistem većih sloboda donosi srećnije izbore i odnose. Kako bismo bili sigurni da je naš izbor pravi, detaljno ispitujemo i isprobavamo. Kada u svojoj glavi postepeno procesuiramo mišljenje i osećanja mnogo smo sigurniji u svoju odluku. Zbog toga ovi mini razgovori nisu loši jer kada dođe vreme za velike odluke stres i napetost oko toga da li smo dobro uradili je mnogo manji. Mini razgovori poništavaju pritisak i strah od velikih promašaja, a i stepen kajanja se tako znatno smanjuje.

 

Korisno bi možda bilo te mini razgovore primeniti i na druge sfere našeg života. Jer ako bismo o nekim stvarima postepeno i postupno mini razgovorima sa sobom donosili neke zaključke – bili bismo sigurniji u sopstvene odluke.

 

Izvor. Cosmopolitan

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *