Iako njeno tačno mesto porekla nije poznato zbog dugog uzgajanja, one verovatno potiču iz regije koja se proteže između Egipta i Mesopotamije. U ishrani čoveka su hiljadama godinama, a i danas su jako popularne zbog brojnih benefita koje pružaju zdravlju.
Zašto bi urme trebalo da se nađu i na vašem dnevnom meniju?
Veoma su hranljive
Urme imaju odličan nutritivni profil. Pošto su sušene, njihov sadržaj kalorija je veći od većine svežeg voća. Većina kalorija u urmama potiče od ugljenih hidrata. Ostatak je od vrlo male količine proteina. Uprkos kalorijama, urme sadrže neke važne vitamine i minerale pored značajne količine vlakana.
Visok udeo vlakana
Dobijanje dovoljno vlakana je važno za opšte zdravlje. Vlakna u urmama mogu biti korisna za kontrolu šećera u krvi. Vlakna usporavaju varenje i mogu pomoći u sprečavanju previsokog porasta nivoa šećera u krvi nakon jela. Iz tog razloga, urme imaju nizak glikemijski indeks (GI), koji meri koliko brzo vam raste šećer u krvi nakon konzumiranja određene hrane, piše Healthline.
Bogate antioksidansima
Urme obezbeđuju različite antioksidante koji imaju brojne zdravstvene prednosti. Antioksidansi štite vaše ćelije od slobodnih radikala, koji su nestabilni molekuli koji mogu izazvati štetne reakcije u vašem telu i dovesti do različitih bolesti. U poređenju sa sličnim vrstama voća, kao što su smokve i suve šljive, urme imaju najveći sadržaj antioksidansa.
Prirodni zaslađivač
Urme su izvor fruktoze, koja je prirodna vrsta šećera koja se nalazi u voću. Iz tog razloga, urme su veoma slatke. Oni čine odličnu zdravu zamenu za beli šećer u receptima zbog hranljivih materija, vlakana i antioksidanata koje pružaju. Važno je napomenuti da iako su urme bogate vlaknima i hranljivim materijama, one su i dalje prilično kalorične i najbolje ih je konzumirati u umerenim količinama.
(Tekst: Večernje novosti – foto: arhiva)