Most “Bratoljub” završen je polovinom prošle godine, ali još nije u funkciji zbog nepostojanja graničnog prelaza, pišu “Nezavisne novine”.
Načelnik Odjeljenja za komunikacije Uprave za indirektno oporezivanje /UIO/ BiH Ratko Kovačević rekao je da im je neophodna saglasnost na ugovor, kako bi sa Vladom Republike Srpske potpisali ugovor o ustupanju zemljišta.
“Bez tog ugovora, zemljište nije naše i ne možemo od nadležnog ministarstva tražiti građevinsku dozvolu za gradnju graničnog prelaza, a bez građevinske dozvole ne možemo raspisati tender za izgradnju tog prelaza”, naveo je Kovačević.
Kada je riječ o sporazumu između Savjeta ministara i Vlade Srbije o uspostavljanju zajedničkog graničnog prelaza na lokaciji Bratunac-Ljubovija, u Ministarstvu transporta i komunikacija BiH istakli su da su svoj dio posla završili, ali da ne znaju zbog čega se ovo pitanje ne uvrštava u dnevni red sjednice.
Ukoliko Savjet ministara usvoji ovaj sporazum i UIO da saglasnost, pitanje je da li će bez ugovora o granici zajednički granični prelaz nakon izgradnje moći da bude u funkciji.
Za raspisivanje tendera za gradnju graničnog prelaza, za koji je obezbijeđeno 11 miliona KM, neophodno je da Savjet ministara prvo da saglasnost na ugovor između Vlade Republike Srpske, Ministarstva saobraćaja i veza Srpske i UIO BiH, kojim Vlada Srpske daje Upravi zemljište na korištenje dok god postoji potreba za postojanjem graničnog prelaza.
Osim ove saglasnosti, Savjet ministara treba da usvoji i sporazum između Savjeta ministara i Vlade Srbije o izgradnji i uspostavljanju zajedničkog graničnog prelaza na lokaciji Bratunac-Ljubovija.
Ovaj sporazum Vlada Srbije je već usvojila i samo se čeka razmatranje Savjeta ministara, iako je Ministarstvo komunikacija i transporta BiH uputilo sporazum u proceduru još krajem oktobra prošle godine i nakon toga nekoliko puta pisalo urgencije tražeći da se Savjet o njemu što prije izjasni.
RTRS