Tim sa Univerziteta u Notingemu otkrio je da se nešto dešava u delu mozga odgovornom za motorne funkcije. Primarni motorni korteks takođe igra ulogu u stanju kao što je Tureteov sindrom, pa naučnici smatraju da bi otkrivanjem razloga za lančano zevanje mogli da otkriju i uzrok ovakvih bolesti.
“Zarazno” zevanje česta je vrsta efekta ogledalo, odnosno automatske imitacije nečijih reči ili ponašanja. Isti efekat javlja se i kod pojedinih stanja, uključujući i epilepsiju i autizam.
Kako bi testirali šta se to događa u mozgu tokom ovog fenomena, naučnici su pratili 36 volontera koji su gledali jedni druge dok zevaju.
“Uzbudljivost”
U studiji objavljenoj u magazinu “Trenutna biologija”, nekima je rečeno da je u redu da zevaju dok gledaju druge, dok je drugima rečeno da pokušaju da se uzdrže.
Potreba za zevanjem je umanjena u zavisnosti od toga kako je radio primarni korteks svake osobe, odnosno koliko se lako “uzbuđuju”.
Uz pomoć magnetne simulacije, bilo je moguće i povećati uzbudljivost u motornom kortesku, a time i sklonost ljudi ka zaraznom zevanju.
Georgina Džekson, profesor kognitivne neurologije koja je radila na studiji, rekla je da će otkriće imati širu primenu.
– Kod nekih simptoma, recimo, možemo da smanjimo tikove smanjivanjem uzbudljivosti, i na tome radimo – rekla je ona za BBC.
Profesor Stefan Džekson dodao je da ako uspemo da razumemo kako promene uzbudljivosti dovode do neuronskih poremećaja, potencijalno bismo mogli da ih obrnemo.
– Tragamo za potencijalnim tretmanom koji ne bi bio u vidu tablete – rekao je profesor.
Prema rečima naučnika, još se ne zna zašto je zevanje zarazno. Različite studije predlažu povezanost između zaraznog zevanja i empatije, ali istraživanja to ne potvrđuju.
– Trenutna saznanja nam govore da zaraza zevanjem možda nema veze sa empatijom – zaključili su naučnici.
Blic.rs