Zastave IS i dalje misterija!

February 21, 2015, 8:39 am

Dok bezbjednosni stručnjaci ocjenjuju da policija mora da pronađe i u statusu osumnjičenih “kroz gust češalj” provuče dvojicu muškaraca, koji su, po tvrdnji vehabija, u njihovom selu postavili sporna obilježja, iz nadležnih institucija stižu tek površne informacije.

Na naše konkretno pitanje da li Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) istražuje ko je te zastave postavio i hoće li ta lica biti saslušana u svojstvu osumnjičenih, iz SIPA su nas podsjetili da su dolaskom u Gornju Maoču utvrdili da su zastave uklonjene, te da su o tome upoznali postupajućeg tužioca Tužilaštva BiH.

NALOG

“Po njegovom nalogu i smjernicama se nastavlja poduzimanje mjera i radnji propisanih zakonom u cilju utvrđivanja svih okolnosti vezanih za ovaj slučaj”, navela je Kristina Jozić, v.d. portparola SIPA.

Ona nam je predložila da se za više detalja obratimo Tužilaštvu BiH, koje je, navodi, jedino ovlašteno za ustupanje informacija, ali ni u toj pravosudnoj instituciji nisu ponudili konkretne podatke koji zanimaju bh. javnost.

“Po nalogu Tužiteljstva BiH policijski djelatnici izvršili su određene provjere, te će nakon dostavljanja i analiziranja informacije tužitelj ocijeniti ima li elemenata za dalje procesuiranje”, naveo je Boris Grubešić, portparol te pravosudne institucije.

Da elemenata za istragu i te kako ima smatra i Dragomir Jovičić, stručnjak za bezbjednost, koji ističe da bi bilo logično da su policajci pronašli one koji su postavili zastave, zbog kojih se danima tresao cijeli region.

“Naravno da bi bilo logično da ih traže jer te zastave izazivaju uznemirenje kod građana, te predstavljaju početak organizovanja te terorističke organizacije na našim prostorima”, rekao je Jovičić.

CILJEVI

Njegovo mišljenje dijeli i Dragomir Keserović, dekan Fakulteta za bezbjednost i zaštitu Banjaluka, koji ističe da nakon incidenta u Gornjoj Maoči država pokazuje nemoć i neozbiljnost.

“Trebalo je da se dođe do nepobitnih saznanja o tome ko je te zastave istakao, ali i da se istraže namjere i ciljevi! Svakako je trebalo da policija ide tragom i pronađe ljude koji su te zastave postavili”, ocijenio je Keserović.

Podsjetimo, policajci su prije dvije sedmice “pročešljali” Gornju Maoču u potrazi za zastavama IS, koje su se vijorile na pojedinim kućama, ali nisu pronašli sporna obilježja koja su zgrozila i uznemirila bh. javnost  i region.

Zastave su mještani sakrili, a grafite, kojima je takođe veličana IS, su prekrečili.

Izvori bliski istrazi ispričali su tada “Nezavisnim” da policajci, zajedno sa specijalcima koji su upali u ozloglašeno selo, tada nisu nikoga uhapsili.

Prethodno se cijelom Evropom brzinom svjetlosti pročulo da je malo mjesto u BiH posjetio, ili u njemu živi, neko ko veliča trenutno najsvirepiju terorističku organizaciju.

UTOČIŠTE

Odranije je poznato da se Gornja Maoča smatra utočištem radikalnih islamskih grupa. To selo su poslije rata naselili ratnici iz islamskih zemalja, mudžahedini.

Stanovnici Gornje Maoče su neprestano pod istragom policijskih i obavještajnih agencija zbog sumnje da su povezani s terorizmom.

No, kad je god policija upadala u to selo pronalazila bi brojne dokaze koji ukazuju na opasnost, ili je sa lisicama na rukama izvodila mještane.

Štaviše, prema podacima bezbjednosnih agencija, brojni mještani Gornje Maoče ratuju u Siriji i Iraku, gdje djeluje i Islamska država.

Podsjećanja radi, i Ministarstvo inostranih poslova BiH prije nekoliko dana najoštrije je osudilo nehumano postupanje vojske Islamske države (IS) prema zarobljenicima, te zvjersko ubistvo 21 pripadnika koptske pravoslavne crkve u Egiptu, ali i svakodnevna mučenja i smaknuća brojnih zarobljenika od strane IS.

“BiH je bila i ostaće aktivni učesnik u borbi protiv svih vrsta radikalizma. BiH se jasno svrstala na stranu međunarodne koalicije u borbi protiv IS”, saopšteno je iz tog ministarstva.

Traže pritvor za džihadiste

Tužilaštvo BiH zatražilo je određivanje pritvora za Huseina Erdića (34) iz Bužima, te Midhata Traku (67) iz Zenice, koji su zbog terorizma uhapšeni u akciji “Damask”.

Erdića terete da je htio da se pridruži redovima Islamske države u Siriji, a Traku da je finansirao terorističke aktivnosti. Obojica su uhapšena u srijedu.

U dvodnevnom hapšenju, koje predstavlja nastavak akcije “Damask”, palo je još pet džihadista koji su, takođe, nakon kriminalističke obrade predati Tužilaštvu BiH, a odluka za njih nije donesena do zaključenja ovog broja “Nezavisnih”.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *