Čak 73 kilograma kokaina, čija se vrijednost procjenjuje na više miliona evra, pronađeno je na području Doboja, što predstavlja jednu od najvećih zapljena ove droge u postdejtonskoj BiH, ali Tužilaštvo BiH, pod čijom je dirigentskom palicom akcija izvedena, ne želi otkriti kako je ogromna količina droge dospjela u naše krajeve.
Stoga je javnost ostala uskraćena za odgovore na brojna suštinska pitanja, poput toga gdje je kokain tačno pronađen, čime je tu dovezen te da li je otkriveno ko stoji iza ovog milionskog šverca, kao i da li je ova droga trebalo da završi na ulicama i u lokalima u BiH ili smo bili samo tranzitna zemlja.
“U interesu istrage, Tužilaštvo BiH u ovom trenutku ne može davati više informacija”, naveli su iz ove pravosudne institucije te potvrdili tek da je ova droga krijumčarena sakrivena u pošiljci druge naručene robe koja se uvozila u BiH.
Nezvanično, zasad niko nije uhapšen, a postoje tvrdnje da je porijeklo ove droge iz Kolumbije te da je bila skrivena u pošiljci sa šećerom.
Iz Tužilaštva BiH su potvrdili i da su, postupajući pod njihovim nadzorom, drogu pronašli pripadnici Uprave za organizovani i teški kriminalitet MUP-a Republike Srpske.
“Radi se o jednoj od najvećih zapljena kokaina u postdejtonskoj BiH, a vrijednost zaplijenjenih narkotika na ilegalnom narko-tržištu iznosi više miliona evra. Istraga se sprovodi u saradnji sa partnerskim agencijama država Evropske unije i Europolom. Tužilaštvo BiH nastavlja istragu s ciljem potpunog rasvjetljavanja i dokumentovanja ovog predmeta organizovanog kriminala”, naveli su iz Tužilaštva.
Iz MUP-a Srpske rekli su da su njihovi pripadnici, preduzimanjem operativnih aktivnosti, u utorak na području Doboja zaplijenili oko 73 kg kokaina, kao i da nastavljaju s rasvjetljavanjem ovog slučaja.
Posljednji dostupni operativni podaci pokazuju da je cijena kilograma kokaina oko 70.000 KM, a kada se rasparča, iznos dostigne mnogo veću cifru – gram je 100 do 150 maraka.
To znači da kilogram te jako opasne droge prošvercovane na ulici dobije ukupnu vrijednost od 100.000 do 150.000 KM, a pošto je ovdje riječ o 73 kilograma, iznos na kraju dostiže i 11 miliona maraka.
Ukoliko se kokainu dodaju i prekursori, što dileri često rade kako bi dobili na masi, ova cifra se dodatno uveća.
Ovo, zasigurno, jeste jedna od rekordnih zapljena kokaina u BiH, ali ne i najveća. Podsjetimo, u oktobru 2000. godine iz Paname u BiH su uvezena 164 kilograma čistog kokaina, koji je otkriven u 14 egzotičnih ćupova u Banjaluci, a vrijednost mu je u to vrijeme procijenjena na 30 miliona KM.
Za šverc te droge, podsjetimo, osuđen je Slobodan Šolaja, nezvanični “kralj kokaina” iz Banjaluke, kojeg su neki mediji nazvali i bh. Eskobarom, a koji je prije pet godina preminuo i sahranjen je u gradu na Vrbasu.
Iako se o njemu godinama ništa nije znalo, u oktobru 2017. godine je osvanula čitulja u kojoj je ožalošćena porodica obavijestila rodbinu i prijatelje da je Šolaja preminuo, a sahranjen je istog dana na groblju “Sveti Pantelija” u banjalučkom naselju Borik.
Spekulisalo se tada da su posmrtni ostaci Šolaje prevezeni na teritoriju Srpske preko graničnog prelaza Rača, a da je prije smrti navodno živio u Beogradu.
On je, prisjetimo se, 2002. godine u banjalučkom Okružnom sudu proglašen krivim zbog spomenutog kokaina.
Prethodno, nedugo po pronalasku te droge, Šolaja je uhapšen i protiv njega je vođen krivični postupak koji je završen tako što je osuđen na osam i po godina zatvora, ali nije odmah upućen u zatvor, niti je tužilaštvo tražilo da mu se odredi pritvor, što je on iskoristio i napustio BiH i od tada je bio u bjekstvu.
Izvor: Nezavisne/ Dragan Sladojević