Kada se sada sve konačno sabere jasno se vidi da je Haški tribunal, prvo puštanjem, a sada zahtevom za hapšenjem Šešelja, ciljao upravo na Vučića, jer šta god da Vučić uradi imaće problem.
– Odluka o vraćanju Šešelja u pritvor je nemoralna, neusaglašena sa pravom i niko je u svetu ne razume, pa ni sam Haški tribunal – rekao je, Vučić Bramercu. Potom je govorio o Šešeljevom zdravlju i upitao tužioca: “Ako ode u Hag i odbije da prima hemoterapije, ko će biti odgovoran, vi ili ja?”
Bramerc se na sastanku ponašao korektno, nije bio mrzovoljan niti nervozan, ali na ova pitanja nije odgovarao, već je samo klimao glavom. Vučić mu je potom rekao da će Vlada iskoristiti sve pravne mehanizme da zaštiti interese državljanina Srbije.
Inače, iznenadni zahtev Žalbenog veća da Vlada Srbije treba da isporuči Šešelja u Hag do 26. maja, odnosno danas, čak i pravno gledano nije moguće ispuniti.
Čak i u slučaju hapšenja, Šešelj bi morao da prođe procedure ekstradicije pred domaćim sudovima, što traje najmanje desetak dana. Slučajno ili ne, tužilac Bramerc je upravo juče došao u dvodnevnu posetu Beogradu u sklopu priprema za podnošenje redovnog izveštaja Savetu bezbednosti UN.
Vojislav Šešelj: Oni misle o sebi, ne o meni
Oni tu sada odlučuju o sebi, a ne o meni. Nije Vučić glup kao Toma Nikolić da kaže „treba ga izručiti po zakonu i to vam je to“. Vučić zna šta su posledice i takve i drugačije odluke. Ja znam svoj put i ne odstupam od njega, a oni šta sad naprave, to će ostati zabeleženo u istoriji i vezivaće se za njihovo ime. Što se tiče hemoterapije, ako odem u Hag, sigurno je da ću odbiti da je primam – kaže Vojislav Šešelj.
Pravno gledano, Srbija nema puno prostora za manevrisanje, jer po Zakonu o saradnji s Tribunalom mi moramo da ga izručimo, objašnjavaju sagovornici.
– Međutim, mi povratak Šešelja možemo da odložimo. Čak i ako Bramerc do početka juna preda izveštaj SB UN u kojem će nas oplesti i napisati da smo odbili saradnju, imamo nekoliko mogućnosti. Između ostalog, naš tim može da se obrati predsedniku Tribunala u kojem će se pozvati na njihovu odluku da Šešelj bude pušten zbog narušenog zdravlja i da on još nije ozdravio, te da postoji mogućnost da bi preminuo zbog povratka u Hag. To je bitno jer i predsednik Tribunala referiše u UN – objašnjava naš izvor.
U tom svetlu važna je i predstojeća Vučićeva poseta Vašingtona, koji ima uticaj na Hag, a krajnja opcija je i zvanična žalba u SB UN na ponašanje Tribunala.
Bivši predstavnik Srbije pred Međunarodnim sudom pravde Saša Obradović biće u ime Vlade zadužen za Šešeljev slučaj, odnosno braniće interese Srbije u tom procesu.
– Brine nas to što Hag nije uvažavao stavove Vlade Srbije i što se svojim odlukama praktično umešao u političku scenu Srbije. Vlada želi da na to ukaže Tribunalu – kaže Obradović.
(Blic)