“SI forum” na temu “Život žene radnice u Republici Srpskoj” održana je danas u hotelu “Bosna” u Banjaluci, u organizaciji redakcije portala Srpskainfo i “EuroBlica” i u partnerstvu sa Fondacijom “Fridrih Ebert” u BiH.
13.21 – Zaključci
Završena je debata, a učesnici “SI foruma” su usaglasili sljedeće zaključke:
- treba više pozitivnih primjera u medijima;
- promovisati prilike za žensko preduzetništvo i mogućnosti koje im se nude;
- boriti se za jačanje nadzorne uloge nadležnih institucija;
- edukovati djecu i mlade o pravima i preduzetničkim vještinama.
13.00 – Ružičić: Pričati o dobrim primjerima
– Ima kompanija u kojima odlično funkcioniše socijalni dijalog, gdje su dobre plate, ali ne vole o tome da govore. Zbog toga u javnost isplivavaju mahom negativni primjeri – kaže Danko Ružičić, predsjednik Sindikata tekstila, obuće i kože RS.
12.57 – Radila na crno do 63. godine
Situaciju na tržištu rada možda najbolje pokazuje to da je jedna 63-ogodišnja Banjalučanka tek prije neki dan dobila posao, kod jednog privatnog poslodavca.
Za debatu je saznala u novinama i pridružila se današnjoj raspravi.
– Sve do sada sam radila na crno. Imam kćerku, koja je magistrirala na Poljoprivrednom fakultetu, ali radi kao kasirka u jednom marketu – rekla je ona.
12.54 – Kokot: Podršku razvoju ženskom preduzetništvu
– Narodna skupština RS je lani usvojila strategiju za podršku razvoju ženskom preduzetništvu i ona predviđa sredstva za preduzetništvo na selu. Za ovu godinu to je nešto manje od 2 miliona KM. Treba edukovati žene da se prijave, započnu posao i razvijaju ga – rekla je Dragana Kokot iz Privredne komore RS.
12.49 – Tešanović: Žene ništa neće dobiti na tacni
Zna li žena svoja prava, upitala je Nada Tešanović, predsjedavajuća Vijeća naroda RS.
– Sigurno ne zna, jer je opterećena sa hiljadu stvari, i to moramo mijenjati. Žene ništa neće dobiti na tacni, moramo se izboriti. Treba i više žena na položaju, jer smatram da su odgovornije i pametnije, a nema ih ni u kriminalu – istakla je ona.
12.37 – Kokot: Loša praksa
Dragana Kokot iz Privredne komore RS ocijenila je da posljednjih godina “imamo praksu da donosimo zakone na osnovu loših primjera i to je loše”.
– Potrebno je donositi zakone zasnovane na dobrim i kvalitetnim analizama – smatra ona.
Poručila je da moramo sistemski djelovati, da njegujemo kulturu rada.
– Imidž zemlje je katastrofalan i nemamo investitore zbog toga. Ne treba da bude tako, jer imamo i sjajne primjere – kaže ona.
12.32 – Kovač: Više negativnih od pozitivnih primjera
Novinar Miljan Kovač kaže da mu je drago što postoje pozitivni primjeri poput firme iz Trna, ali da nažalost ima više negativnih nego pozitivnih primjera.
12.20 – Tolimir: Cijenimo rad
Boris Tolimir, direktor firme “Exclusive Lingerie” iz Trna, u opštini Laktaši, ističe kako je bitno da se u javnosti više promovišu oni poslodavci koji poštuju prava radnika i radnica.
– Mi imamo radnice koje su rodile i troje djece – navodi on.
Osuđuje poslodavce koji svim radnicima isplaćuju najniže plate, objašnjavajući da u njegovoj firmi niko nema istu platu.
– Mi cijenimo rad i tako formiramo visinu plate – kaže on.
11.47 – Ružičić: Male plate
Danko Ružičić, predsjednik Sindikata tekstila, obuće i kože RS, kaže da je bivša industrija tekstila, kože i obuće propala nakon privatizacije.
– Samo su četiri uspjele i vode ih žene. Danas u ovoj industriji ima više od 12.000 radnika, od kojih je oko 85 odsto žena – naveo je on.
Sindikalne organizacije se osnivaju uglavnom tamo gdje su već prava ugrožena, ocjenjuje Ružičić.
– Zakoni su dobri, ali je u praksi drugačije – smatra on.
Ističe kako ne bi bio slobodan da kaže kako uglavnom muškarci provode mobing nad ženama, jer i žene na rukovodećim funkcijama vrše mobing nad muškarcima.
Ružičić ocjenjuje da Zakon o radu ne dozvoljava ostvarivanje materijalnih prava radnica i radnika, prije svega u realnom sektoru.
Podsjeća da od 2016. godine, od kad je u primjeni novi Zakon o radu, nije potpisan nijedan kolektivni ugovor sa poslodavcima u privredi.
Vjeruje da će mnoge stvari biti ispravljene kroz izmjene Zakona o radu, koje su u proceduri.
– Prvi problem u industriji tekstila, kože i obuće su male plate. U 2017. godini prosječne plate su bile 527 KM, a za prošlu godinu oko 600 KM. Drugi problem je prekovremeni rad, koji uglavnom nije plaćen – objašnjava Ružičić.
Pitanje je kolike bi plate bile da država ne subvencioniše ovu industriju, napomenuo je on.
– Radnice su vredniji dio ovog društva, jer rade dva posla – kod poslodavca i u vlastitom domu – ocijenio je Ružičić.
Izneo je i zanimljiv podatak da je u cijeloj Jugoistočnoj Evropi u ovoj grani industrije zaposleno oko 600.000 radnika, od kojih je samo 4 do 5 odsto sindikalno organizovano.
11.37 – Trivić: Manji broj žena u parlamentu
Jelena Trivić, narodna poslanica, istakla je da je u ovom sazivu Narodne skupštine RS daleko manji broj žena nego prije.
Ima dilemu kako doći do više žena u politici, a da to nije kroz sistemsko rješenje koje predviđa kvote žena u organima odlučivanja.
Iznenadilo ju je što su uglavnom negativni komentari na društvenim mrežama o osnivanju neformalnog kluba žena u parlamentu.
Ocjenjuje da se praznik Osmi mart sveo na skupljanje para za poklone vaspitačica i učitaljica.
11.28 – Vasić: Strogo zabranjena svaka vrsta diskriminacije u radnim odnosima
Mira Vasić, pomoćnica ministra za rad, objašnjava da se radnici u Srpskoj mogu obratiti Inspektoratu RS za svoje probleme, napominjući da je Ministarstvo za rad drugostepeni organ, i to samo po žalbama poslodavaca.
Izrazila je žaljenje što se na ovu debatu nisu odazvali predstavnici Inspektorata.
Podsjeća da je svaka vrsta diskriminacije u radnim odnosima strogo zabranjena po zakonima u Republici Srpskoj.
Najavljuje da bi uskoro trebalo da bude u skupštinskoj proceduri poseban zakon koji tretira zlostavljanje radnika.
Dodaje da postojeći zakoni izuzetno dobro predviđaju zaštitu trudnica i porodilja, ali da se trenutno razmišlja o dodatnim pravima žena sa prijevremeno rođenim bebama.
Ona je istakla važnost izrade zaštite od rizika, koji po zakonu moraju da urade svi poslodavci. Međutim, velika većina to još nije učinila.
11.20 – Istraživanje
Dragana Dardić, predsjednica Helsinškog parlamenta građana Banjaluka, predstavila je rezultate istraživanje o rodnoj i polnoj diskriminaciji kod žena u BiH u oblasti radnih odnosa.
Kaže da su rezultati poražavajući, jer su pokazali da je ova vrsta diskriminacije prisutna u svim segmentima radnih odnosa, počevši od oglasa u kojima se traže mlade ženske osobe i prijatnog izleda, preko intervjua za posao u kojima poslodavci pitaju otvoreno žene o planovima o porodici, do polnog i seksualnog uznemiravanja na poslu.
Bez obzira na to, žene nerijetko prijavlju diskriminaciju, jer vjeruju da nisu zaštićene.
11.18 – Početak rasprave
Milkica Milojević, novinarka Srpskainfo i “EuroBlica”, kao moderator ove debate pozdravila je prisutne i otvorila današnju raspravu.
11.15 – Pozdrav učesnicima
Prisutne je prvo pozdravio Siniša Trkulja,odgovorni urednik “EuroBlica”.
– Naša parola kao društveno odgovornog medija jeste da ne smijemo zatvarati oči ni na jednu anomaliju u društvu – poručio je Trkulja, koji je najavio i još nekoliko debata koje će organizovati Srpskainfo i “EuroBlic”.
11.00 – Sve spremno za debatu
Na debatu pristižu panelisti i učesnici javne debate, a među njima su pomoćnica ministra za rad Mira Vasić, predsjednik Sindikata tekstila, kože i obuće Danko Ružičić i predstavnica Helsinškog parlamenta građana u Banjaluci Dragana Dardić, odgovorni urednik “EuroBlica” Siniša Trkulja i izvršni urednik portala Srpskainfo Boris Lakić.
Praznik
– Osmi mart, koji je prvobitno utemeljen kao Dan žena radnica, pretvorio se u jeftin konzumeristički praznik. Želimo da podsjetimo da je to datum vezan za borbu tekstilnih radnica sredinom 20. vijeka za elementarna radnička prava. Otvorićemo pitanje da li smo se danas, 111 godina nakon što je 8. mart proglašen Međunarodnim danom žena, ponovo našli na početku priče – kaže Siniša Trkulja, odgovorni urednik “EuroBlica” i portala Srpskainfo.
“SI forum” je platforma portala Srpskainfo za odgovornu javnu raspravu o najbitnijim društvenim problemima, koji se najčešće prećutkuju.
I ubuduće će “SI forum” debate biti organizovane povodom značajnih međunarodnih datuma.
Srpskainfo (Tijana Grujić, Nataša Telebak)