Zakon samo u nazivu štiti žene

January 17, 2024, 7:34 am
Udruženja građana iz Srpske, njih dvadesetak, traže povlačenje Nacrta zakona o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja prema ženama, kojim se u RS prvi put uvodi pojam femicid, uz obrazloženje da bi novi propisi, osim što bi štitili prava LGBT osoba, izjednačili djevojčice sa odraslima, što predstavlja još jednu pravnu zamku.

Stav predstavnika udruženja građana, koja su, kako su naveli, sabrana s ciljem zaštite porodice i očuvanja Srpske, danas će, između ostalog, uputiti otvoreno pismo svim nadležnim institucijama. Naime, oni tvrde da je ovaj Nacrt zakona koji su poslanici usvojili u novembru prošle godine, protiv porodice, te da je javnost ostala uskraćena za raspravu na kojoj bi građani mogli iznijeti svoje primjedbe, među kojima je i uvođenje pojma “femicid”.

Udruženja smatraju da žene na taj način neće biti dodatno zaštićene, već će, kako tvrde, biti ozakonjena rodna ideologija, pa će ovaj zakon štititi i osobe koje se osjećaju ili izjašnjavaju kao žene, a po prirodnom i biološkom polu to nisu.

Predsjednica udruženja “Roditelji ZA prava djece” iz Bijeljine Jelena Sarafijan kazala je za “Glas” da Srpska usvajanjem takvog zakona uvodi rodnu ideologiju, odnosno zaštitu prava LGBT osoba na netransparentan način, već usvojenu pod parolom zaštite žena od nasilja.

– Ovaj dokument samo po nazivu štiti žene, a u stvari ne radi se o tome nego o zaštiti prava LGBT osoba. Sve to je dato u obrazloženju nakon usvajanja Nacrta – rekla je Sarafijan.

Ona smatra da su najveći propust napravili poslanici, jer, kako tvrdi, nisu pažljivo pročitali dokument koji sigurno ne bi usvojili da su vidjeli o čemu se radi.

– Nacrt je, između ostalog, štetan zato što djevojčice i djevojke izjednačava sa ženama. Poznato je da djeca uživaju veću pravnu zaštitu nego odrasli. Ako se nekim zakonom dijete izjednači sa odraslom osobom, onda se njemu umanjuje postojeća pravna zaštita – istakla je Sarafijan.

Sa njom je saglasan i predsjednik Udruženja “Srbsko sabranje Baštionik” Banjaluka Predrag Adamović, koji smatra da ovaj Nacrt predstavlja uništavanje tradicionalne porodice, a pod plaštom borbe protiv nasilja.

– Svi smo mi protiv nasilja. Međutim, ovaj dokument predstavlja nasilje nad samom porodicom, jer u sebi krije veliku opasnost koja se zova rodna ravnopravnost. Naša tradicija, jezik i porodica poznaje polnu ravnopravnost. Rodna ravnopravnost je trojanski konj, koji kada se uvuče u zakonodavstvo, otvara niz mogućnosti za dalje manipulacije osobama koje ne prihvataju svoj biološki pol – kazao je Adamović koji smatra da je očuvanje tradicionalne porodice vitalni nacionalni interes.

Pored uvođenja rodne ideologije, prema njegovim riječima, Nacrt sadrži i brojne druge odredbe koje smatraju višestruko štetnim za porodicu.

– Porodica se definiše i suviše široko. Još jedna loša stvar je što se spušta starosna granica, tako što se maloljetnice smatraju ženama. Sve to doprinosi slabljenju porodice i njenom postepenom uništavanju – istakao je Adamović.

U Ministarstvu porodice, omladine i sporta RS istakli su da je Nacrt ovog zakona jednoglasno usvojen na sjednici Narodne skupštine RS, koja na kraju može da odluči da se Nacrt nađe na javnoj raspravi ako se zakonom uređuju pitanja koja su od posebnog značaja za građane.

– Ako je to neophodno, konsultuju se organi, organizacije, naučne i stručne institucije i zainteresovani građani. Poslanici su usvojili dokument i uputili ga u dalju proceduru, o tome ne odlučuje obrađivač, odnosno Ministarstvo, niti Vlada RS, koja je predlagač – kazali su u ovom ministarstvu i dodali da je u toku izrada Prijedloga ovog zakona, koji će se pred poslanicima naći u prvom kvartalu ove godine.

Femicid

Femicid, kao najteži oblik i posljedica nasilja prema ženama, je svako lišenje života pripadnica nježnijeg pola izvršeno u potpunosti ili djelimično, dok se indirektnim femicidom smatra samoubistvo žene prouzrokovano prethodnim nasiljem. Navedeno je to u tekstu Nacrta ovog zakona, gdje stoji da se pod nasiljem nad ženama smatraju sve radnje nasilja koje dovode ili mogu da dovedu do fizičke, seksualne, psihičke, ekonomske povrede ili patnje za žene, uključujući i prijetnje takvim radnjama, prinudu ili proizvoljno lišavanje slobode, bilo u javnosti ili pak privatnom životu.

Glassrpske.com (Foto: arhiva)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *