Ministar finansija i trezora u Savjetu ministra Vjekoslav Bevanda potpisao je danas sa predstavnicima Evropske investicione banke /EIB/ Mateom Rivelinijem i Jakopom Lensi Orlandom ugovor o zajmu vrijednom 340 miliona evra za izgradnju auto-puta na dionici Poprikuše – Medakovo na Koridoru “Pet ce”.
Nakon potpisivanja sporazuma Bevanda je naglasio je važnost ovog ugovora, ne samo za područje Federacije BiH /FBiH/, već i njegov regionalni i značaj za BiH u izgradnji moderne infrastrukture, te povećanja bezbjednosti i kapaciteta auto-puta, saopšteno je iz Ministarstva finansija i trezora u Savjetu ministara.
“Svaki projekt koji se odnosi na izgradnju auto-puta na koridoru `Pet ce` je veoma važan, a svaki kilometar je naš novi korak ka Evropi. Zato ovaj ugovor, osim finansijske vrijednosti, ima pozitivan efekt za naše građane koji će zahvaljujući ovim sredstvima imati 35 kilometara novog auto-puta na dionici Poprikuše-Medakovo”, istakao je Bevanda.
On je dodao da je ovo značajan ugovor i za građevinske kompanije i njihov angažman na dionici dugoj oko 35 kilometara na auto-putu Panevropskog koridora “Pet ce” koji povezuje Mađarsku i istočnu Hrvatsku sa BiH i Jadranskim morem.
Prema njegovim riječima, ukupna vrijednost projekta na ovom dijelu Koridora “Pet ce” procijenjena je na 391 milion evra, od čega je 340 miliona evra kredit EIB-a, a iz vlastitih sredstava i drugih izvora biće obezbijeđeno 51 milion evra.
“Alokacija kredita je na FBiH, a implementator projekta je Javno preduzeće `Autoceste Federacije BiH`. Uslovi kredita su povoljni uz rok otplate od 25 godina, uključujući grejs period od šest godina”, pojasnio je Bevanda.
On je zahvalio predstavnicima EIB-a, ali i Delegaciji EU u BiH koji su sarađivali na ovom projektu tokom pregovora i ostalih procedura kako bi se na zajedničko zadovoljstvo postigli najbolji uslovi za finansiranje izgradnje još jedne važne dionice auto-puta na Koridoru “Pet ce”.
Zbog primjene mjera usljed epidemije virusa korona, ovaj ugovor potpisan je korespondentno bez uobičajenih ceremonija.
SRNA