“Taj drugi film neće gledati”, rekla je Pak Stanković za “Danas”, govoreći o inicijativi za razrešenje Nikolića, koji je pokrenula poslanička grupa SDS Borisa Tadića.
Ističući da je “odgovornost Tadića neupitna”, Pak Stanković je rekla i da razloge za razrešenje Nikolića vidi kao deo sinhronizovanih napada na državu i njene institucije.
“Tadić je imao priliku, koja je trajala više od decenije, da od Srbije nacini ponosnu i prosperitetnu zemlju. Da popravi imidž Srbije, da bude iskren i poštovan sagovornik u svetu, da se izbori sa korupcijom, da obezbedi poštenu i uspešnu privatizaciju državnih preduzeca”, rekla je Nikolićeva savetnica za medije.
Poslanička grupa SDS, Zajedno za Srbiju i Zeleni Srbije predala je zahtev za pokretanje postupka za razrešenje Nikolića jer je, kako tvrde, povredio Ustav.
Zamenik šefa poslaničke grupe SDS Janko Veselinović objasnio je novinarima u parlamentu da je zahtev predat zbog Nikolićeve izjave dnevnom lilstu “Politika” u kojoj je komentarisao najavu Vladimira Vukčevića, tužioca za rate zločine o pokretanju postupka istrage protiv Ljubiše Dikovića, načelnika Generalštaba Vojske Srbije.
“Na taj način on je povredio više članova Ustava, član 4 u kome se govori da je vlast podeljena na zakonodavnu, izvršnu i sudsku vlast, član 149 u kome se govori o nezavisnosti sudske vlasti i član 156 koji garantuje nezavisnost javnog tužioca i tužilaštva uopšte”, precizirao je Veselinović.
“Danas” navodi da je peticiju za razrešenje potpisalo 12 poslanika grupe SDS-Z ZS-ZS, a da će je podržati i poslanici DS i Nove stranke.
Prema Zakonu o predsedniku, da bi postupak razrešenja bio pokrenut, to mora da izglasa vecina poslanika – najmanje 126, zatim, u roku od 45 dana, Ustavni sud odlucuje da li je šef države povredio Ustav i ukoliko sud odluci da jeste, predsednik ce biti razrešen samo ako za to glasa dve trecine poslanika, navodi beogradski dnevni list.
RTS