Spremnost na evropsku podršku reformskim naporima zemalja regiona, u ime domaćina samita, pružila je Hrvatska u kontekstu evropskog puta BiH, pregovora za pristupanju koje vode Srbija i Crna Gora i odluke Savjeta Evropske unije o otvaranju pregovora sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom.
Premijer Hrvatske Andrej Plenković za Bosnu i Hercegovinu je rekao da je prošla brojna iskušenja u prošlosti, te da sada zaslužuje da dobije kandidatski status kako bi kroz proces evropskih integracija jednog dana postala članica Evropske unije. Pri tome je, prema njegovim riječima, potrebno sačuvati ravnopravnosti tri konstitutivna naroda.
Integracija u Evropsku uniju jedan je od jasno istaknutih spoljno-političkih ciljeva, naglašeno je i u pismu srpskog člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika prethodno upućenom Evropskoj komisiji.
Od samita Evropska unija zapadni Balkan očekuje se doprinos potpunoj rehabilitaciji i revitalizaciji međusobnih odnosa. U tom pogledu, kako stoji u pismu, BiH ozbiljno shvata Analitički izvještaj i Mapu puta sa 14 prioriteta.
Zajednički odgovor na kovid krizu i solidarnost, te potvrđena evropska perspektiva, ključni su elementi zagrebačke deklaracije. EU je izdvojila 3,3 milijarde evra za region za saniranje zdravstvenih i ekonomskih posljedica korona krize.
U okviru ove cifre je i 1,7 milijardi evra Evropske banke za obnovu i razvoj.
Evropska komisija će ove jeseni predstaviti investicioni plan za Zapadni Balkan s ciljem ponovnog pokretanja ekonomija.
Prethodno danas, održana je video-konferencija lidera EU i ZB iz redova Evropske narodne partije, vodeće političke grupacije u EP na kojoj se predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, u ime regiona, zalagao za uklanjanje trgovinskih barijera i zaštitnih mjera i kvota posebno za izvoz čelika u Evropsku uniju.
Izvor: RTRS