S dolaskom hladnijih dana i loženjem počeo je i period kada je vazduh, pogotovo tokom noći, u brojnim bh. gradovima zagađen, i kao takav najviše utiče na hronične bolesnike, starije osobe te djecu i trudnice.
Prema indeksu kvaliteta vazduha u BiH koji objavljuje “Eko akcija”, u većini gradova, poput Sarajeva, Banjaluke, Zenice i Tuzle, vazduh je tokom dana nezdrav za osjetljive populacije, dok tokom noći prelazi u nezdrav. Ekolozi i ljekari upozoravaju da se pod hitno ovaj problem mora rješavati, posebno imajući u vidu procjene međunarodnih institucija koje govore da od zagađenog vazduha, u BiH, godišnje umire između 3.000 i 5.550 ljudi.
Kvalitet vazduha jutros je nezdrav u Banjaluci Zenici, Tešnju, Bihaću, , Sarajevu, Jajcu, Visokom.., vijesti su koje nas posljednjih mjeseci skoro pa svakodnevno bombarduju sa portala. A da je stanje krajnje alarmantno vidljivo je i golim okom, kažu građani, koji sve teže dišu.
Zbog nezdravog vazduha moguća je pojava pojačanih simptoma i intenziteta bolesti kod osoba sa bolestima srca i disajnih organa, poput astme, dok ostali mogu početi da osjećaju negativan uticaj zagađenja na zdravlje.
A zagađivači su brojni, počev od ugljen-dioksida, sumpornih i azotnih oksida, čestica prašine čađi, iz izduvnih gasova automobila, zatim iz ložišta velikih sistema i indivudalnih ložišta. Na vlastima je da prave strategije i mjere za smanjenje zagađenja, kaže struka.
Sve ovo bi vlastima trebao biti alarm za uzbunu kako bi što hitnije počeli raditi na rješenju problema. Do tada, plućni i srčani bolesnici, trudnice, djeca i starije osobe trebali bi da smanje fizičke aktivnosti na otvorenom, a veća naprezanja trebalo bi da izbjegavaju i svi ostali.
(TV K3)