Za „zlatne olimpijce“ u sportu Bosne i Hercegovine nema mjesta! Kako drugačije objasniti situacija da Olimpijski komitet BIH ne može da pronađe broj Abasa Arslanagića da bi ga pozvao na otvaranje EYOF-a ili da se drugi pozovu da o svom trošku dođu u Sarajevo da bi uveličali otvaranje.
Slična situacija nije samo u Olimpijskom komitetu , već i u većini sportskih saveza. Svi se sjećaju kako je nakon izbora Razije Mujanović u Kuću slavnih, obećano da će raditi u Košarkaškom savezu a nakon toga se niko godinu dana nije uopšte javljao proslavljenoj igračici.
Takođe ni tokom velikih problema u Rukometnom savezu niko bar za savjet nije pitao „zlatne olimpijce“ i ljude čije ime nešto znači u svijetu ovog sporta. Jedan od njih je i Milorad Karalić koji ističe da nikakvog kontakta nema.
-Od 2002. godine kada smo bili članovi Skupštine, a Zdravko Rađenović u Predsjedništvu Olimpijskog komiteta niko nas u suštini nije ni kontaktirao. Očito je da ljudi koji su u savezu i komitetu, znaju sve o sportu i da im ne treba ni drugo mišljenje niti poznanstva koje imaju bivši olimpijci. Nažalost na to smo navikli – rekao je zlatni rukometaš Karalić.
Negativno iskustvo rukometaši imaju još od Svjetskog prvenstva koje je 2013 godine održano u Bosni i Hercegovini
-Bili smo promoteri Svjetskog juniorskog prvenstva u rukometu. Išli smo nekoliko puta u Sarajevu sve o našem trošku, uz obećanje da će nam nakon završetka prvenstva troškovi biti refundirani. Ispunili smo sve svoje obaveze, a na kraju nam ništa nije plaćeno i ne samo to, već se organizator nije udostojio da nas pozove na finalnu utakmicu- ispričao je Karalić.
Upravo zbog toga je pred otvaranje Evropskog olimpijskog festivala mladih (EYOF) i kontaktirao komitet da bi vidio kakav je uopšte plan i organizacija dolaska.
-Pa zbog tog negativnog iskustva sam i nazvao Olimpijski komitet BiH da bih vidio kakva je procedura oko odlaska na otvaranje EYOFA-a. Ništa nam nije bilo obezbijeđeno i onda smo se odlučili da uopšte i ne idemo. Ne odnosi se tako prema zaslužnim sportistima posebno jer ih ova zemlja i nema puno – istakao je na kraju Karalić.
U Federaciji bez primanja
Karalić je posebno apostrofirao i stanje sa Olimpijcima u Federaciji BIH:
U najgoroj poziciji su naše kolege zlatni olimpijci iz Federacije. Mislim da ih ima 15 i oni su dobili te sportske penzije koje su im zatim ukinute. Srbija plaća preko 600 zaslužnih sportista, Hrvatska i Crna Gora takođe a oni ne mogu ljudima koji su proslavili državu. Kakvo je stanje u sportu na nove medalje sa Olimpijskih igara i Evropskih i Svjetskih prevenstva ćemo se baš načekati – rekao je Karalić.