“Nova uredba obuhvatiće one koji ispunjavaju kriterijume, ali su iz opravdanih razloga propustili rok za prijavu na početku realizacije projekta”, istakla je Cvijanovićeva, dodavši da se odnos prema boračkim kategorijama manifestuje kroz novčana izdvajanja i programe pomoći porodicama poginulih boraca, demobilisanih boraca i RVI, te kroz povećanje osnovice za invalidnine i programe zapošljavanja ovih kategorija.
Ona je navela da su definsani i različiti programi podrške zapošljavanju za ovu populaciju, među kojima je Projekat podrške zapošljavanju i samozapošljavanju djece poginulih boraca VRS, RVI i nezaposlenih demobilisanih boraca u okviru kojeg je od jula 2012. do kraja 2015. zaposleno više do 2.100 lica i izdvojeno 10 miliona KM.
“U okviru Projekta samozapošljavanja, kojeg provodi BORS preko IRB-a, a zaključno sa januarom 2016. godine, odobrena su kreditna sredstva za 340 boraca u iznosu od šest miliona KM, dok je u okviru Programa pomoći zapošljavanju invalidnih lica od 2006. do 2016. godine odobreno više od pet miliona KM za zapošljavanje 1.850 invalida od čega je 1.361 RVI”, precizirala je Cvijanovićeva.
Ona je naglasila da s obzirom na ove argumente opozicija, a posebno SDS malo šta ima da kaže o odnosu aktuelne vlasti Republike Srpske prema boračkim kategorijama jer su od 2006. do 2015. godine uvedena značajna nova prava koja se odnose na boračku populaciju, a koja ranije, za vrijeme vlasti SDS-a nisu uopšte postojala.
“Isto tako, u vrijeme vlasti SNSD-a i njegovih koalicionih partnera isplaćene su brojne obaveze koje su nastale za vrijeme SDS-a, a koje su ostale neizmirene”, rekla je Cvijanovićeva.
Predsjednik Vlade Srpske podsjetila je u izjavi za Srnu da je borački dodatak prvi put isplaćen 2007. godine na godišnjem nivou, a od 2012. isplaćuje se i na mjesečnom nivou.
SRNA