Logoraši i javnost brodske opštine razočarani su prvostepenom presudom Suda BiH, kojom je Indira Kamerić osuđena na tri godine zatvora i smatraju da je tako blaga kazna – sramotna.
Čitanju presude u Sarajevu prisustvovala je Marija Dujanić /57/ koja je za vrijeme rata, u drugom stanju i sa kompletnom porodicom, bila zatvorena u skladištu robne kuće u Tuleku.
“Maltretirana sam na razne načine, tukli su me, radili svašta. Imala sam direktan kontakt sa Indirom, koja me je nožem ubola ispod stomaka – evo i sada se vide ožiljci od noža.
Tada mi je kazala da `četnika neću roditi`…Na sreću izašla sam iz logora i rodila sina, koji je danas bio prisutan u sudnici na izricanju presude” – priča Dujanićeva.
Ona je razočarana visinom kazne i smatra da je “sramota šta se radi Srbima”.
“Pa zar sve one strahote koje smo doživjeli – da se na taj način kazne?! Žalosno je šta se radi” – navodi Marija Dujanić za Srnu.
Predsjednik Udruženja logoraša iz Broda Ane Mihajlov naglašava da je kazna “ispod minimuma očekivanja”.
“Nije riječ o pukom izvršiocu zločina. Indira Kamerić bila je zadužena za logore, posebno logor na fudbalskom stadionu `Polet`, gdje su silovane žene i masovno odvođene na prve borbene linije”, naglašava Mihajlov.
On podsjeća da su pripadnici takozvane armije BiH danima silovali pet žena srpske nacionalnosti, a u direktnom izboru žena koje će biti odvođene odlučivala je upravo – Indira.
Mihajlov napominje da postoji mnogobrojna dokumentacija i da logoraši posjeduju naredbu u kojoj stoji da se dozvoljava odvođenje žena Srpkinja radi “razonode” vojnika.
“Kamerićeva je osuđena po dvije tačke optužnice od ukupno četiri. Prva se odnosi na seksualno napastovanje, ali i ne na silovanja.
Druga tačka presude odnosi se na premlaćivanje, a nigdje ne piše da su nakon toga, iste večeri, logoraši umirali i nakon oslobođenja opštine pronađeni u grobnicama”, kaže Mihajlov.
Prema njegovim riječima, na području tadašnjeg Bosanskog Broda bilo je deset logora kroz koje je prošlo oko 2.000 ljudi sa prostora brodske opštine, ali i sa drugih prostora.
“Imali smo kvalitetnog svjedoka kojeg Sud BiH nije uzeo, jer je smatrao da je riječ o `procesno nesposobnom` licu, te je prihvatio samo pisanu izjavu. Da je uvaženo njegovo svjedočenje – daleko bi veća kazna bila.
Nama predstoji dalja borba za dokazivanje stradanja i mučenja na prostoru Broda, ali današnja presuda je svakako veliko razočarenje za preživjele logoraše i znači gubitak povjerernja u pravednost tog suda”, zaključuje Mihajlov za Srnu.
U brodskoj Boračkoj organizaciji kažu da presuda “preblaga, uvredljiva i sramotna za sve žrtve koje su preživjele mučenja”.
“Indira Kamerić je od aprila do oktobra 1992.godine, kao pripadnik 101. bosansko-brodske brigade Hrvatskog vijeća odbrane, na stadionu `Polet` i u zgradi Stanice milicije učestvovala u psihičkom i fizičkom mučenju civila”, ističu u boračkoj organizaciji.