Informaciju je potvrdio Ratko Kovačević, portparol UIO BiH, koji pojašnjava da će ovaj novi i moderni granični prelaz biti lociran na trasi autoputa Banjaluka – Gradiška.
“Raniji tender koji je UIO raspisla po ovom pitanju poništen je jer nisu postojale tri kvalifikovane ponude. Inače, projektna dokumentacija je završena i postoje svi ostali uslovi. UIO je pripremila sve što je neophodno za izgradnju ovog prelaza, izvršena je eksproprijacija zemljišta i pribavljene su sve neophodne dozvole za gradnju”, ističe Kovačević.
On pojašnjava da prva faza podrazumijeva sve pripremne radove na terenu, kompletnu niskogradnju, kao i izgradnju donjeg stroja, postavljanje hidro i električnih instalacija te izdradnju temelja i nadstrešnice.
“UIO trenutno u budžetu za 2014. godinu ima 9,3 miliona KM, što je dovoljno za izgradnju prve faze novog graničnog prijelaza. Očekujemo da će za drugu fazu Uprava dobiti sredstva u budžetu za 2015. i to u iznosu od dodatnih 15 miliona KM, čime bi izgradnja ovog modernog međunarodnog graničnog prijelaza bila u potpunosti osigurana”, kaže Kovačević.
Prema dostupnoj dokumentaciji, Granični prelaz Gradiška uistinu futuristički izlgeda, no sve će ostati samo na vizuelnom dojmu ukoliko u međuvremenu ne bude završen drugi veliki infrastrukturni projekat, u kojem su zainteresovane strane RS, odnosno BiH, Hrvatska i EU.
I Kovačević naglašava da gradnja novog prelaza neće značiti ništa bez uporedne izgradnje novog mosta preko rijeke Save.
“Gradnja mosta je više političko pitanje između BiH i Republike Hrvatske, te Evropske unije. U svakom slučaju, to pitanje mora postati prioritet kako bi izgradnju graničnog prijelaza pratila izgradnja novog mosta na rijeci Savi, čime bi novi prijelaz dobio potpuni smisao”, zaključuje Kovačević.
U tom kontekstu UIO apelira na sve faktore da ubrzaju projekat gradnje novog mosta na Savi.
“Postojeći granični prijelaz Gradiška zbog ‘uskog grla’ i prolaska kroz sam grad postaje sve opterećeniji te se stvaraju ogromne gužve”, navodi Kovačević.
(Nezavisne novine)