On je, nakon susreta sa ministrom unutrašnjih poslova Kipra Nikosom Nurisom i potpisivanja sporazuma o saradnji u oblasti zaštite od katastrofa, zahvalio Kipru za snažnu, odlučnu i ispravnu politiku koju ta država ima kada je riječ o odnosu prema „lažnoj državi Kosovo“.
Vulin je zahvalio Kipru i na poziciji koju je ta zemlja imala prilikom pokušaja Prištine da postane punopravni član Interpola, saopšteno je iz MUP Srbije.
On je rekao da se glas Kipra čuje i na forumima gdje nema Srbije i naglasio da Srbiji mnogo znači to što zna da ima sigurnog i iskrenog prijatelja koji uvijek zastupa njene interese.
Srbija će, istakao je Vulin, uvijek podržavati svoje prijatelje sa Kipra, razumjeti njihovu poziciju i tamo gdje postoji glas Srbije govoriti u skladu sa potrebama i interesima Kipra.
Vulin i Nuris razgovarali su i o problemu iregularnih migracija, pri čemu je srpski ministar naglasio da ni Srbija ni Kipar nisu izazvali i pokrenuli migrantsku krizu i da je ove dvije zemlje ne mogu ni rješiti.
Napomenuvši da u Srbiji trenutno ima oko 5.000 migranata, Vulin je istakao da na Kipru boravi 36.000 migranata, što je oko četiri odsto ukupne populacije Kipra, te istakao da je to zabrinjavajuće i da bi EU morala da obrati više pažnje na to što se dešava na Kipru.
Kiparski ministar Nuris istakao je da Kipar stoji uz Srbiju i poštuje bratske odnose dva naroda koji su zasnovani na čvrstim vezama koje počivaju na prijateljstvu.
Govoreći o iregularnim migracijama, Nuris je naveo da Kipar u posljednjih nekoliko godina doživljava sistematski dolazak velikog broja iregularnih migranata, od kojih 70 odsto dolazi iz Turske, preko dijela kiparske teritorije koji nije pod efektivnom kontrolom kiparskih snaga.
– Samo u periodu od januara do maja ove godine imali smo 4.000 neregularnih prelazaka zelene linije, toliko lica je podnelo zahtev za azil i svi su bili sirijske nacionalnosti- rekao je Nuris.
On je ocijenio da treba da se uspostavi Centralni mehanizam vraćanja iregularnih migranata i njime da rukovodi Evropska komisija, što podržava i Srbija.
Potpisani sporazum podrazumijeva razmjenu ekspertskih timova, ne samo kada su u pitanju obuke u oblasti reagovanja i umanjenja posljedica prirodnih katastrofa, već i kada je u pitanju kontrola granica i borba protiv iregularnih migracija.
Izvor: Srna