Vulin je rekao da Srbi imaju pravo da žale za 250.000 sunarodnika koji su za četiri dana ubijani i trajno protjerani iz Hrvatske, ističući da tako veliki broj ljudi u tako kratkom vremenu nije bio protjeran ni u Drugom svjetskom ratu.
“To je nešto što je beleg sramote za vlasti u Sarajevu, kao i za svaku vlast koja nije u stanju da spusti glavu pred tuđom patnjom”, rekao je Vulin.
On je ukazao da bi upravo Sarajevo, koje od cijelog svijeta traži saosjećanje, trebalo da osjeća patnju drugih i upitao zašto su patnje srpskog naroda manje vrijedne.
“Izgleda da srpske rane nikog ne bole, osim nas samih, izgleda da našu patnju treba sakrivati i da je nepristojno da Srbi obeleže svoje stradanje”, zaključio je Vulin.
On je poručio da Srbija vodi mirotvornu politiku, ali da se neće zarad dobrosusjedskih odnosa praviti da se “Oluja” nije dogodila i okrenuti glavu od srpskih žtrava, patnji i stradanja.
“Mi umemo da progutamo tešku i ružnu reč, da okrenemo glavu i prihvatimo da zarad dobrosusedskih odnosa nekad i ne kažemo sve što mislimo, ali ovo nije način da se Srbiji vrati za njeno strpljenje, posvećenost i za to što bez Srbije nema mira na Balkanu”, poručio je Vulin.
On je istakao da je premijer Srbije Aleksandar Vučić prešao preko pokušaja ubistva u Srebrenici, a da kantonalne vlasti u Sarajevu ne mogu da prihvate da Srbi imaju pravo da jedan dan u godini “plaču nad svojim sunarodnicima”.
Vulin je istakao da je u Srbiji sazrela jedna generacija političara koji govori ono što narod misli i koja se ne stidi da kaže istinu, na civilizovan način bez prijetnje bilo kome.
Ministar Vulin je podsjetio da bez istine nema pomirenja niti dobrosusjedskih odnosa.
MUP Kantona Sarajevo zabranio je skup Udruženja za društvena istraživanja i komunikacije /UDIK/ ispred zgrade Ambasade Hrvatske u Sarajevu, koji je imao za cilj odavanje pošte nastradalima u “Oluji”, te podsjećanje javnosti na zločine hrvatske vojske prema srpskim civilima koje Hrvatska sa ponosom slavi.
Skup je zabranjen uz obrazloženje da je neblagovremeno i neuredno prijavljen, dok iz UDIK-a navode da je skup bio regularno prijavljen.
Tokom hrvatske vojne i policijske akcije “Oluja” u avgustu 1995. godine ubijeno je i nestalo 2.000 Srba, dok je 250.000 protjerano sa svojih ognjišta.
Akcija “Oluja” predstavlja najveće etničko čišćenje poslije Drugog svjetskog rata, jer nikada u istoriji Evrope za tako kratko vrijeme, od 4. do 7. avgust 1995. godine, nije protjeran tako veliki broj ljudi.