Vulin: da barem jedna generacija ne iskusi rat

July 28, 2014, 7:27 am

Vulin je, otvarajući na Kalemegdanu državnu ceremoniju obilježavanja 100 godina od početka Prvog svjetskog rata, istakao da je Srbija iz dva svjetska rata naučila lekciju da može da traje samo ako sukobe velikih izbjegava i vodi računa prvo, ali nikada jedino, o sebi.

Osvrćući se na polemike o odgovornosti Srbije za Prvi svjetski rat, Vulin je istakao da “carska i kraljevska visočanstva željna vazduha, vode, zemlje i roblja” ne mogu da budu jednako odgovorni kao oni koji su imali samo grijeh rođenja i trajanja na jednom parčetu zemlje, prenose beogradski mediji.

“Srbija je uvek bila na pravoj strani i ako nešto veliki i silni mogu da nauče od Srbije, to je da je Srbija uvek bila na strani svetla i slobode i da nikad nije bila na pogrešnoj strani. Veliki treba da znaju da je Srbija uvek tražila svetlo koje će biti svetlo za sve druge”, rekao je Vulin.

Vulin je podsjetio da je u Prvom svjetskom ratu ubijeno 800.000 srpskih civila, te da su Srbi odmah po Sarajevskom atentatu postali žrtva progona i nasilja širom regiona.

Svečana akademija, u organizaciji Odbora za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije, čiji je Vulin predsjednik, počela je himnom “Bože pravde”, u prisustvu visokih zvanica, među kojima su bili potpredsjednik Vlade Srbije Kori Udovički, ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović i drugi, kao i mnogobrojni građani.

Zemunski kamerni hor i orkestar sa dirigentom Đorđem Stankovićem izveo je “Marš na Drinu”, “Topdžijsko kolo”, “Srbijanku”, fragmente iz “Opela” Stevana Hristića, posvećenog žrtvama rata.

Dramski umjetnici Mihailo Lađevac, Sonja Knežević i hadži Nenad Maričić su kroz istorijske i dokumentarne tekstove podsjetili na početak Prvog svjetskog rata, slavne bitke i srpske pobjede, ali i veliko stradanje srpske vojske i naroda, dok je trubač Reprezentativnog orkestra Garde Vojske Srbije major LJubiša Stojičić izveo numeru “Il silencio” /”Tišina”/, kojom je tokom rata odavana posljednja počast poginulim vojnicima.

“Tišina” je, na prijedlog Predsjedništva Savjeta ministara Italije, danas izvedena i u mnogim drugim zemljama, na simboličnim lokalitetima.

Program na Kalemegdanu, čiji je scenarista bila dramaturg i književnica Ivana Dimicih, završen je pjesmom “Vostani Serbije”.

Zbog lošeg vremena, svečana akademija održana je u paviljonu “Cvijeta Zuzorić”, a ne kako je ranije bilo planirano kod spomenika Pobjednik.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *