Vučić je u Beogradu, nakon susreta sa državnim sekretarom za evropske poslove Francuske Arlemom Dezirom, rekao da je Srbija bila toliko razočarana cijelom tom akcijom pokušaja prijema samoproglašenog Kosova u Unesko kako je povedena da ne može da bude razočarana kako je završena.
“Tu kuknjavu i žalopojke koje slušam iz Prištine, neću da komentarišem…A to što vidim da brojni evropski zvaničnici, takođe, plaču… Šta da im radim? To je njihova politika. Oni su priznali nezavisnost Kosova, ponašaju se skladu sa svojom politikom. I Srbija se ponaša u skladu sa svojom politikom. Nije i neće priznati nezavisnost Kosova”, poručio je Vučić.
On je naveo da je razočaran činjenicom da su u cijeli postupak svi oni ušli ne pitajući i ne obavještavajući Srbiju i očekujući potpuno drugačiji rezultat.
Vučić kaže i da se Priština sada predstavlja kao velika žrtva, a nije željela ni da razgovara sa predstavnicima Beograda u Briselu.
“Čak nam je prijećeno da će reći da lažemo, ako budemo rekli da su takvu temu /o kulturnoj baštini/ pokretali. Bili su sigurni da će da nas ponize, da će Srbiju još jedanput da zgaze, a pošto se to nije desilo, šta sad? Treba da izigravaju žrtvu?”, upitao je Vučić.
On je rekao da Srbija neće da odgovara uvredama na uvrede i da je za nju važno da se nastavi dijalog sa Prištinom.
Kada je riječ o migrantskoj krizi, Vučić je naveo da će Srbija nastaviti da se ponaša ne samo u skladu sa evropskim propisima, nego i evropskim moralnim regulama i prihvatiće šta se od nje traži.
“Mi uvijek možemo da sačuvamo naše države i nacionalne interese, nećemo da dižemo zidove. Tim ljudima je potrebna pomoć, onoliko koliko možemo uz podršku naših evorpskih partnera, tu pomoć ćemo pružati i ubuduće i nećemo da plačemo i da se žalimo, to je naša časna, razumna i normalna ljudska obaveza”, rekao je Vučić.
Navodeći da Srbija ide važnim koracima naprijed ka EU, Vučić je zahvalio Francuskoj za podršku otvaranju prvih pregovaračkih poglavlja Srbije sa EU prije kraja godine, odnosno poglavlja 32 o finansijama i 35 o Kosovu, te dodao da očekuje i velike francuske investicije u vezi sa beogradskim aerodromom, metroom i drugo.
Dezir je rekao da plan EU predviđa da se uspostave “hot spotovi”, odnosno centri za registraciju migranata u zemljama prvog prijema, gdje će da se registruju i zahtevi za azil, dok će se sa zemljama porijekla dogovarati kako će se vraćati oni koji ne mogu da dobiju azil.
On je istakao značaj saradnje sa zemljama porijekla i tranzita, kao što su afričke zemlje i Turska, i dodao da bi plan trebalo da omogući da se smanji pritisak izbjeglica na Balkan.
Dezir je rekao da je došao u Beograd da pokaže prijateljstvo Francuske prema Srbiji i naveo da će izvještaj o napretku Srbija na putu ka EU biti veoma pozitivan i da će se obilježiti uspjeh Srbije, jer će ubrzo početi otvaranje prvih poglavlja, čime EU jasno pokazuje da je Srbiji mjesto u EU.
Vučić i Dezir su za ljeto iduće godine najavili Parisku konferenciju o zapadnom Balkanu, na kojoj se očekuju konkretne odluke o investicijama u infrastrukturu, željeznice, puteve i otvaranje kancelarije za mlade na zapadnom Balkanu, da bi bili više povezani.
(Srna)