Željka Cvijanović, predsjednica Republike Srpske, dobila je Orden Republike Srbije na lenti, na ceremoniji obilježavanje Dana državnosti Srbije – Sretenja, koju je uručio Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije.
Cvijanović je danas istakla u Beogradu da za jednog političara, predstavnika građana i institucija Republike Srpske ne postoji veća čast, niti priznanje, od onoga koje mu može ukazati bratska Srbija.
Ona je navela da će ovo visoko odlikovanje nositi s ogromnim ponosom.
“Naravno, dodatno obavezuje i ovaj veličanstveni povod, Dan državnosti Srbije, koji je u sebi sabrao najslavnije slobodarske tradicije, kao i moderne, ustavotvorne tekovine srpskog naroda”, poručila je Cvijanovićeva.
Takođe je istakla da joj je predsjednik Srbije ukazao veliku čast, te da ponos koji osjeća ne pripada samo njoj, već podjednako svim građanima Republike Srpske, čija je ljubav prema Srbiji neizmjerna.
“Jer i za njih je ovo visoko odlikovanje potvrda naših neraskidivih veza, ali i saradnje koja je danas i konkretnija i sadržajnija nego što je bila ikada u prošlosti. Ponosna sam i što sam imala mogućnost da, ranije kao predsjednik Vlade, a danas kao predsjednik Republike, učestvujem u kreiranju i realizaciji mnogih naših zajedničkih projekata”, naglasila je Cvijanovićeva.
Prema njenim riječima, danas ne postoji gotovo nijedna oblast u kojoj ta saradnja nije ostvarena, niti opština u Republici Srpskoj u kojoj Srbija nije prisutna putem nekog novoizgrađenog objekta.
“I rekla bih da nema ništa logičnije i ništa prirodnije od naše želje za što čvršćom saradnjom sa Srbijom. I, naravno, ne želimo da se zbog toga bilo kome pravdamo, jer naše odnose nikada nismo gradili, niti ćemo ih ikada graditi na bilo čiju štetu, već samo na ponos i dobrobit našeg naroda i svih građana Srbije i Republike Srpske”, istakla je Cvijanovićeva.
Ona je izrazila zadovoljstvo što su zajednički planovi za budućnost ambiciozni, jer predstoje mnogi zajednički projekti, kako u oblasti saobraćajne infrastrukture, tako i energetike.
“Uvjerena sam da budućnost u našoj regiji pripada onima koji su posvećeni saradnji, uklanjanju barijera, ekonomskom razvoju i infrastrukturnom povezivanju, a ne onima koji opstruišu i blokiraju razvojne projekte”, navela je Cvijanovićeva.
Predsjednica RS je Srbiji i njenim građanima poželjela stabilan razvoj i uspješnu budućnost, u kojoj će i dalje imati lidersku poziciju u regiji.
“Ali želim joj i budućnost u kojoj će očuvanje Republike Srpske ostati jedan od najvažnijih nacionalnih prioriteta”, dodala je Cvijanovićeva.
Orden Republike Srbije na lenti dobija i predsjednik Republike Angole Žoao Manuel Gonsalveš Lorenso.
Orden srpske zastave prvog stepena uručuje se Milanu Kneževiću, narodnom poslaniku Skupštine Crne Gore, kao i mitropolitu Ilarionu Alfejevu, koji je i predsjednik odsjeka za spoljne poslove Ruske pravoslavne crkve.
Za zasluge tokom mandata u svojstvu Specijalnog predstavnika generalnog sekretara UN za bivšu Jugoslaviju 1994-1995, orden srpske zastave drugog stepena dobija Jasuši Akaši.
Tim ordenom nagrađuje se i general-major Džon Heris koji je komandant Nacionalne garde Ohajo i predsjednik “Eurodžast” Ladislav Hamran.
Dina i Jovan Rajs, poznati intelektualci u Švedskoj u borbi protiv antisemitizma i održavanja kulture sjećanja na Holokaust iz Drugog svjetskog rata nagrađuje se ordenom srpske zastave trećeg stepena.
Manastir sveti Prohor Pčinjski dobija Sretenjski orden prvog stepena.
Nekadašnji visoki državni i partijski funkcioner koji je kao predsjednik Predsjedništva Srbije 1984. godine među najzaslužnijima za nastavak izgradnje hrama na Vračaru nagrađuje se Sretenjskim ordenom prvog stepena.
Srpsko ljekarsko društvo, Srpsko narodno pozorište u Novom Sadu, Narodno pozorište Niš, Narodono pozorište Užice, Galerija Matice srpske, Srpska književna zadruga, Srpska čitaonica u Irigu, dobija, takođe, Sretenjski orden prvog stepena. I predsjednik Skupštine AP Vojvodine Ištvan Pastor nagrađuje se Sretenjskim ordenom prvog stepena.
Klinika za pulmologiju KC Srbije, koja postoji 90 godina, dobija Sretenjski orden trećeg stepena.
Gradonacelnik Ljubljane Zoran Janković nagrađuje se Sretenjskim ordenom trećeg stepena.
Predsjedniku fondacije Halijard Džonu Kapelou, Vučić uručuje orden Karađordeve zvijezde prvog stepena.
Predstavnik Srpske dijaspore na Kipru Stanislav Janković, predstavnik Srpske dijaspore u Švajcarskoj Mićo Vukić i predstavnik Srpske dijaspore u SAD Branko Tupanjac dobijaju ordenje Karađorđeve zvijezde trećeg stepena.
Tim ordenom biće nagrađena i Senka Crevar, zaposlena u O.Š. “Gvozd” u Vrginmostu, učiteljica srpskog jezika i kulture i obavlja dužnost v.d. ravnatelja knjižnice i čitaonice “Simo Mraović Gvozd”.
Holivudski glumac Džoni Dep nagrađuje se Zlatom medaljom za zasluge. Među nagrađenima Zlatom medaljom za zasluge su i producent Rem Bergman, KST, istaknuti prevodilac, novinar i pedagog za japanski jezik i književnost mr Hiroši Jamasaki Vukelić, srpski istoričar i političar Predrag Marković.
Srebrnu medalju za zasluge dobija dugogodišnji fotograf Tanjuga Rade Prelić.
Posthumno će biti odlikovani general Veljko Radenović, košarkaški trener Dušan Duda Ivković, pijanista i bivši direktor Beogradske filharmonije Ivan Tasovac, književnik Radovan Beli Marković, modna kreatorka Mirjana Marić, pevač Marinko Rokvić, pjevačica Merima Njegomir, glumac Nenad Nenadović i novinar Miroslav Lazanski.
Dan državnoati je državni praznik Srbije koji se proslavlja 15. i 16. februara, a ustanovljen je u spomen na dan kada je na zboru u Orašacu 1804. godine dignut Prvi srpski ustanak, kao dan sjećanja na početak Srpske revolucije, i, takođe, se proslavlja kao Dan ustavnosti Srbije u spomen na dan kada je u Kragujevcu 1835. godine izdat i zakletvom potvrđen prvi Ustav Knjaževstva Srbije – Sretenjski ustav.
Izvor: Nezavisne novine
Foto: predsjednikrs.net