Vučić u SB UN: Za bolje uslove života za sve na Kosovu

December 5, 2014, 8:59 am

Vučić je pred Savetom bezbednosti UN podvukao da je Beograd čvrst u svom stavu da ne prizna nasilno i međunarodnom pravu protivno otcepljenje KiM i njegovo samoproglašenje za državu, ali da to danas nije prepreka razgovorima i sve življoj komunikaciji sa Prištinom.

Kako je naglasio, to je pre svega zato što Beograd, Vlada Srbije, žele mir i stabilnost u celom regionu, žele dijalog i pronalaženje rešenja, i žele da njime, nesmetano, cirkulišu ljudi, roba i sve pozitivne ideje.

Vučić je rekao da Beograd traži i za Srbe na Kosovu ono što želi i Albancima – mogućnost da normalno žive, da rade, budu bezbedni, komuniciraju i nesmetano se kreću.

“I zato mislimo da sve što je Srbija u poslednje dve godine uradila na širenju i promovisanju ovakvih svojih stavova, zaslužuje i pažnju i priznanje i podršku. Pre svega zato što je naša želja – mir i saradnja na celom Balkanu – jedini način da taj region postane ravnopravni deo Evrope, i to tako što se od nje ni po cemu neće razlikovati”, poručio je srpski premijer.

Vučić je pozvao međunarodnu zajednicu da sa maksimalnom ozbiljnošću uvaži zaključke glavnog tužioca Specijalne istražne jedinice Euleksa Klinta Viljamsona, po kojima je prikupljeno dovoljno dokaza za podizanje optužnice protiv lidera tzv. OVK odgovornih za progon Srba, Roma i pripadnika drugih nealbanskih zajednica, kao i samih kosovskih Albanaca.

“Zamerke Vlade Srbije na rad pravosuđa na Kosovu i Metohiji posebno dobijaju na težini nakon otkrića ozbiljnih sumnji u postojanje visoke korupcije u redovima Euleks misije, koje uključuju primanje mita zarad obustavljanja desetina krivičnih postupaka protiv kosovskih Albanaca, kao i fabrikovanja dokaza u sve besmislenijem procesu protivu Olivera Ivanovića”, naglasio je on.

Govoreći o izveštaju o stanju na Kosovu šefa UNMIK-a Farida Zarifa, on je ukazao da na Kosovu ni osnovne pretpostavke normalnog života nisu ostvarene, pa je i sada – više od petnaest godina od rasporedivanja medunarodnih predstavnika – neophodno da Savet bezbednosti diskutuje o obezbedivanju elementarnih uslova za život, pre svega Srba i drugih nealbanaca u pokrajini.

Zato Srbija smatra da je i dalje neophodno jačati ulogu UNMIK-a u oblastima za koje je ta misija i dalje nadležna.

Vučić je naglasio i da je neophodno posvetiti dužnu pažnju životu Srba, ne samo na severu Kosova, već južno od Ibra.

“Srbi u enklavama širom Pokrajine žive tiho, skromno i teško, na sramotu Evrope i sveta, u getoima savremenog doba”, naglasio je on.

Premijer je ukazao i na više problema, uključujući i one sa kojima se susreću bivši pripadnici MUP Srbije sa prostora Kosova i Metohije pri integraciji u Kosovsku policijsku službu (KPS).

Takođe je ukazao i na probleme pokušaja kosovskih Albanaca da putem uzurpacije zemljišta i izgradnje objekata bez građevinske dozvole izmene etničku strukturu na Kosovu i Metohiji.

Vučić je ukazao i na probleme vezane za bezbednost i slobodu kretanja pripadnika srpske zajednice, koji neretko nisu u mogućnosti da dostojno obeleže verske praznike i obiđu grobove najbližih, ali i na problem u Kopnenoj zoni bezbednosti uz administrativnu liniju prema Kosovu i centralnoj Srbiji.

Prema njegovim rečima, Priština još uvek nije preduzela potrebne korake kako bi ispunila svoj deo obaveza u ključnim oblastima, navodeći da pre svega na neadekvatna rešenja u Zakonu o amnestiji, Zakonu o budžetu, kao i u Zakonu o lokalnoj samoupravi.

Vučić je preneo duboku zabrinutost Vlade Srbije zbog incidenata koje kontinuirano sprovode pripadnici većinske zajednice na Kosovu a koji za cilj imaju sprečavanje povratka Srba i drugih nealbanaca na njihova ognjišta sa kojih su proterani.

Vučić je rekao da je posebno zabrinjavajuće stanje u oblasti zaštite kulturnog i verskog nasleđa na prostoru Kosova i Metohije i s tim u vezi je pomenuo grafite “Islamske države” koji su se pojavili na pomoćnim objektima manastira Visoko Dečani.

Srpski premijer se na kraju osvrnuo i na incident na fudbalskoj utakmici reprezentacija Srbije i Albanije u Beogradu, podvukavši da ga Srbija nije izazvala, već albanski navijači.

On je kazao da se može samo zamisliti šta bi se desilo da se to dogodilo u nekoj drugoj zemlji, te podsetio da je posle incidenta u Beogradu boravio albanski premijer Edi Rama.

Obraćanje Savetu bezbednosti UN Vučić je završio porukom da se može računati na Srbiju kao stub stabilnosti, i veoma brzo, modernu i uspešnu zemlju.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *