Aleksandar Vučić je, u intervjuu za bečki dnevnik “Prese”, na pitanje da li strahuje da će morati da jednog dana bira između Brisela i Moskve, odgovorio da Srbija istovremeno želi da sačuva tradicionalno dobre odnose sa Rusijom, prenosi Tanjug.
Vučić je rekao da ne postoji pritisak iz EU na Srbiju da se priključi sankcijama protiv Rusije, ukazujući da će zemlja morati narednih godina da svoju spoljnu politiku harmonizuje sa onom Unije.
Šef srpske vlade izrazio je zahvalnost nizu zemalja EU koji razumeju tešku situaciju Srbije.
“Mi veoma zavisimo od ruskih energenata i moramo da pazimo na naše interese. Istovremeno je naš strateški cilj bez sumnje put u pravcu EU, i to otvoreno govorim i Rusiji”, objasnio je Vučić.
Vučić je napomenuo da to nije popularno u Srbiji, i da bi bilo popularnije kada bi drugačije govorio.
“Mislim da je najpopularniji političar u Srbiji danas novi grčki premijer Aleksis Cipras, a sigurno ne ja”, naglasio je premijer.
Vučić je, na konstataciju da je Moskva saveznik Beograda po pitanju Kosova, kazao da Rusija ne priznaje nezavisnost Kosova, na čemu smo joj zahvalni, i podsetio da i pet zemalja EU ne pruznaje Kosovo kao državu.
Premijer je ukazao da Srbija i dalje podržava teritorijalni integritet Ukrajine i da se na tome nije ništa promenilo.
Vučić je negirao izjavu kosovskog ministra inostranih poslova Hašima Tačija da je Srbija de fakto priznala nezavisnost Kosova, rekavši da smatra da on nije u pravu.
“Kosovski političari su žrtve retorike priznanje/nepriznavanja. Međutim, najvažnije je da li razgovaramo o našim problemima na miran način? To činimo. Da li postoji dijalog ili ne ? Da, postoji. Rešavamo li mnoge probleme ili ne? Da, to smo činili, ukazao je Vučić, dodajući da će sledeći sastanak u okviru dijaloga Beograda i Prištine biti održan 9. februara u Briselu.
Upitan za stav Srbije u dijalogu, Vučić je objasnio da je najvažnije da se vodi briga o običnim ljudima na Kosovu, o njihovom životu i budućnosti.
“Moraju imati mogućnost da se kreću slobodno i osećaju bezbedno. Kada sam nedavno bio na Kosovu, građani sz samo na kraju mog govora aplaudirali. Oni su možda očekivali vatreni govor, ali to nisam učinio. Poručio sam im da moraju narednih 100 godina živeti tu sa Albancima.
Bilo bi neodgovorno, ako bi rekao nešto glupo, jer ja polazim za Beograd, a oni ostaju tu. Moramo pronaći najbolje moguća rešenja za obe strane. To mislim da su i Albanci shvatili. Pojedini su pokušali da me provociraju, ali na to nisam reagovao i sve je dobro proteklo”, rekao je Vučić.
Povodom zastave Velike Albanije, koju je dron spustio na stadion u Beogradu, Vučić je ukazao da je ta ista zastava bila i na rezidenciji albanskog premijera i da je rasprostranjena u albansko nastanjenim područjima.
“Ako bih rekao da nisam zabrinut, ne bih stvari shvatio ozbilno. Međutim, racionalnost i razum će nadvladati i niko neće sanjati o stvaranju Velike Albanije. To se barem nadam”, rekao je srpski premijer.
Premijer je naglasio da Srbija poštuje teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine.
“Ako želimo nešto da postignemo u regionu, potrebni su nam politička i ekonomska stabilnosti. Ako nemamo tu stabilnost, onda će Srbija doživeti neuspeh kod svojih reformi i zbog toga patiti. To mora biti shvaćeno od strane svih u regionu. Ne preduzimamo ništa protiv teritorijalnog integriteta Bosne i nikoga nećete naći u Sarajevu ko bi rekao suprotno”, podvukao je Vučić, navodeći da je i Milorad Dodik bez sumnje to shvatio.
Kada je reč o novoj hrvatskoj predsednici, Vučić je preneo da je ona najpre imala ne tako dobre izjave o Srbima koji žive u Hrvatskoj, za koje je rekla da su Hrvati, što je “teška uvreda”.
“Mi nismo javno reagovali, ostali smo mirni i pokušavamo da imamo dobre odnose sa Hrvatskom i sa novom predsednicom”, podvukao je Vučić.
Upitan za optužbe na račun novinara BIRN-a, Vučić je rekao da ni ta organizacija ne krije da dobija novac za “proizvodnju netačnih izveštaja”.
“Mi smo dokazali da su netačni i Svetska banka je reagovala i rekla da se radi o čistoj laži što su izvestili”, podsetio je Vučić.
“Jesu li dobijali pare od EU? Jesu. Jesu li lagali ? Da. Šta je onda zaključak? Zar nemam pravo na to da odgovorim. Jer se meni želi uzeti pravo na slobodno izjašnjavanje”, upitao je srpski premijer.
On je, istovremeno, na pitanje da li se može doći do zaključka da je EU platila da bi lagali, priznao da je njegova greška bila što je kazao da je to bila namera Unije.
“Ne znam da li EU želi da vidi objavljivanje takvih članaka. Na kraju, to je bio rezultat”, konstatovao je Vučić.