Vučić: Razumijem poruke iz Srebrenice

June 27, 2016, 5:50 pm

Imaju pravo na to da nekoga žele ili ne žele. Nećemo da pravimo problem i prihvatamo njihovu ideju da smo višak u Srebrenici. Oni su kod nas uvijek dobrodošli. I mi smo bili dobrodošli prije nekoliko mjeseci”, rekao je Vučić.

On je naveo da ne bi da ulazi u razloge da li je ta odluka donesena zbog izborne kampanje ili iz nekog drugog razloga.

Naveo je da načelnika opštine Srebrenica Ćamila Durakovića doživljava kao prijatelja Srbije i svog dobrog poznanika, te da je on uvijek dobrodošao u Srbiju i Beograd.

O Srebrenici mislim isto što sam mislio i prošle godine i uvijek bih isto rekao, zaključio je Vučić.

“Јa razumijem sve što oni kažu imaju pravo da nekoga žele ili ne žele”, rekao je Vučić.

Duraković: Srebrenica ipak želi dobru saradnju sa Srbijom

Načelnik opštine Srebrenica Ćamil Duraković izjavio je danas da u Potocarima 11. jula nisu poželjni pojedinci i predstavnici institucija koje negiraju genocid, ali je istakao da uprkos tome ta opština želi dobru saradnju sa Srbijom.

Duraković za Tanjug kaže da je Organizacioni odbor za obeležavanje zločina u Srebrenici odlučio da nije dobro da u Potočare dođu oni koji zvanično negiraju “genocid koji priznaje ceo civilizovani svet”, ali naglašava da niko nije “prozvao” Vladu Srbije.

“Nije naš problem što se država Srbija pronašla u tome. Čitav svet ima jasan stav po pitanju genocida koji je utvrđen sudskim presudama, to nije patriotski ili politički stav Bošnjaka, nego je utvrđen sudskim presudama”, kaže Duraković.

On, međutim, ističe da 11. jul nema veze sa odnosom Srbije i Srebrenice u smislu daljeg funkcionisanja i dobrosusedskog odnosa.

Navodi da je organizacioni odbor slušao glas građana koji su negodovali jer je “nekome ko negira genocid dozvoljeno da dođe u Memorijalni centar na dan sahrane i komemoracije”.

Navodi i da ne bi trebalo mešati finansijsku pomoć Srbije od pet miliona evra i potrebu porodica i žrtava da budu fokusirane na komemoraciju 11. jula, ističući da opština ima dobru saradnju sa Srbijom i da im je namera da takav odnos i zadrži.

“S druge strane, ako je neko pokušao milionima da kupi ili reparira genocid, onda imamo problem. Ako je nekome bila namera da nas kupi, da bi ove godine došao ovde da ga neko dočeka aplauzima i da mu posipa ruže po putu kuda dolazi, onda je u zabludi taj ko je dao sredstva”, kaže Duraković.

On navodi i da je pet miliona evra pomoći dogovoreno nakon investicione konferencije u oktobru, a ne nakon događaja u Srebrenici.

Kaže i da Srebrenica nije samo bošnjačka, već srpska i bošnjačka, te da će pomoć Vlade Srbije biti usmerena na opšte projekte za dobrobit svih građana grada koji je mnogo pretrpeo u ratu devedesetih.

“Ne možemo mešati novčana sredstva i 11. jul, jer nema nikakvog dodira između te dve stvari”, kaže Duraković.

Duraković kaže i da je prošlogodišnji incident naneo najviše štete ljudima koji su preživeli zločine u Srebrenici i dodaje da niko više ne želi takva iskustva u Memorijalnom centru.

“Da neko otvoreno ili jasno negira genocid i onda da dođe i u sred preživelih žrtava genocida da ga neko dočeka oberučke i da ga grli i ljubi… ne možemo više to raditi. Mi ne želimo nikakve incidente niti loše iskustvo u Memorijalnom centru na dan dzenaze”, kaže Duraković.

On navodi da je prošlogodišnje iskustvo veoma loše, jer je 11. jul, dan koji je trebalo da bude obeležen u duhu ukopa žrtava genocida i komemoracije, ostao u senci incidenta.

Tanjug

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *