Vučić odbio “savjet” Jia oko Kosova

October 25, 2017, 8:50 am

Zvaničnik SAD predsjedniku Srbije “preporučio” je poštovanje integriteta lažne države. Tako se niste ponašali prije devet godina, uzvratio je Vučić, pišu Večernje novosti.

Duboko neslaganje oko pitanja Kosova i Metohije i nastavak pritiska da Srbija prekine bliske odnose sa Rusijom. U te dvije ključne tačke mogao bi da se sažme otvoreni i napeti sastanak američkog zvaničnika Hojta Jia i predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.

Prema informacijama Večernjih novosti, upravo se oko ove dvije teme juče “vrtio” razgovor u Palati “Srbija”, koji je trajao sat i po, i čiji prolog je, dan ranije, bila ogoljena poruka zamjenika pomoćnika američkog državnog sekretara – da Beograd više neće moći da sjedi na dve stolice.

Izvori lista iz okruženja predsjednika Srbije prenose da je gost “dobronamjerno” savjetovao svom domaćinu da bi Srbija trebalo da poštuje teritorijalni integritet Kosova. I u toj tački su se najpre pojavili – šumovi na vezama.

Predsjednik Vučić je Jiu na to bez uvijanja saopštio:

– Tako se niste ponašali prije devet godina.

Predsjednik je obrazložio svoj stav da dolazeće generacije ne smiju biti opterećene zamrznutim konfliktom koji je prepreka za istorijsko pomirenje Srba i Albanaca. Nije propustio priliku da zvaničniku SAD saopšti da Priština uporno i nekažnjeno koči sprovođenje Briselskog sporazuma:

– Neki su podigli larmu zbog toga što je iz banalnih tehničkih razloga za dva dana zakasnio ulazak srpskih sudija u pravosudni sistem Kosova i Metohije, a Priština već 1.652 dana ne sprovodi obavezu da formira ZSO i nikom ništa – kategoričan je bio Vučić.

Drugi kamen spoticanja u teškom dijalogu bio je odnos Beograda prema Moskvi. Ji je, navodno, decidirano rekao da nSrbija teško može jednom nogom da ide ka Rusiji, a drugom ka Evropskoj uniji. Uz to, pomenuo je i da je iz vizure Vašingtona “vrlo problematičan” zahtjev Rusa iz Humanitarnog centra u Nišu da im se dodijeli status diplomatskog osoblja.

Vučićevi argumenti bili su da Srbija ostaje strateški opredeijljena za evrointegracije, ali će i dalje razvijati prijateljske odnose sa Rusijom, ali i Kinom, Indijom, Ujedinjenim Arapskim Emiratima…

Gosta su interesovale i “dežurne teme” – dokle se stiglo u istragama o “slučaju braće Bitići” i paljenju američke ambasade u Beogradu. Predsjednik je, kako tvrdi izvor Novosti, kazao da niko u Srbiji neće staviti pod tepih ta dva događaja. Naveo je i da se ide u smjeru efikasnog rješavanja sudskog postupka oko paljenja ambasade i da tu ne vidi probleme.

Jia je zanimala i medijska slika u Srbiji, kao i vladavina prava. Vučić mu je, kako prenose sagovornici, poručio da su žalbe pojedinaca o cenzuri u Srbiji – besmislica, a naveo je tačno u dolar koliko su pojedini mediji dobili novca od stranih donatora, uključujući i Ameriku.

Predsjednik Vučić će narednih dana saopštiti odgovor na primjedbe koje je iznio Hojt Brajan Ji , saopšteno je poslije sastanka.

Američki diplomata pohvalio je napredak Srbije ka članstvu u EU, i naglasio da bi dalji napredak u oblasti vladavine prava i slobode medija, kao i normalizacija odnosa sa Kosovom, bili odlučujući na putu ka članstvu u Uniji. Dvojica sagovornika su razgovarala o važnosti nastavka dijaloga.

Ji je prije sastanka sa Vučićem, razgovarao sa premijerkom Anom Brnabić. Kako je saopšteno iz njenog kabineta, oni su se  saglasili da Srbija mora da ostane čvrsto opredjeljena u sprovođenju reformi, kako bi što ranije postala članica EU. Govorilo se i značaju napretka u pitanjima vladavine prava, slobode medija, borbe protiv kriminala i korupcije…

Premijerka je poručila da je najvažniji cilj očuvanje mira i stabilnosti u regionu, bez kojeg nema ni ekonomskog napretka, ni evropske budućnosti.

– Amerika je spremna da pruži svaku vrstu pomoći, kako bi Srbija u što skorijoj budućnosti postala članica EU – rekao je Ji na sastanku sa Brnabićevom.

Ji se sastao i sa potpredsjednicom Vlade Zoranom Mihajlović, kojoj je prenio čestitke na uspješnoj reformi građevinskih dozvola.

– Politika Srbije je vrlo jasna i to je put u EU, bez obzira na bilo čiju percepciju o tome – kazala je vicepremijerka.

List podsjeća, da je Ji u decembru prošle godine tokom posjete Crnoj Gori u razgovoru sa ministrom odbrane Predragom Boškovićem istakao da će SAD nastaviti da podržavaju dalji napredak ove zemlje u evroatlantskim integracijama. Šest mjeseci kasnije Crna Gora je i zvanično postala član NATO.

Analitičarima nije promaklo da je u maju posjetio Makedoniju i da je tek poslije razgovora sa njim, predsjednik Đorđe Ivanov prihvatio da mandat za formiranje vlade da Zoranu Zaevu. Nešto kasnije obreo se i u Tirani usred političke krize Albanije, sa ciljem da posreduje u postizanju kompromisa između vlasti i opozicije.

 

Izvor: Večernje novosti

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *