Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da nije otišao u Srebrenicu zato što tamo nije dobrodošao, te ocijenio da je ove godine bila žešća kampanja sa više mržnje usmjerene prema srpskom narodu.
Vučić je istakao da je “ćutao 11. jula”, zato što bi Srbija bila izložena najbrutalnijim napadima, jer ne bi izgovorio “magičnu reč koju oni žele da čuju”.
“Zato što neko ne želi od nas da oseti pijetet, ne želi da vidi poštovanje žrtvama, već želi pravnu formulaciju da bi mogao na tome da zasniva neke druge političke poteze u budućnosti – a to je ukidanje Republike Srpske, kompenzacione mere i dalje mere protiv Srbije“, rekao je Vučić za TV “Pink”.
Predsjednik Srbije ukazao je da nije tu riječ o poštovanju prema žrtvama i emocijama, nego o nečemu što neko misli da na takav način može da gradi svoju budućnost.
Vučić je rekao da je 11. jul težak dan zločina nad Bošnjacima, ali i da ima mnogo teških dana u godini, kao i mnogo drugačijeg viđenja.
“Ono što je ove godine bilo jasnije naglašenije bila je snažnija kampanja i više mržnje prema srpskom narodu i možda nažalost više pogrešnih odgovora”, naveo je Vučić.
On je ocijenio da se ponekad čini kao da svi na Balkanu “čekaju drugo poluvreme”, sa mnogo strasti, emocija i mržnje, te da Srbija to mora da izbjegne po svaku cijenu, ali ne zato što je slabija.
Vučić je podsjetio da je otišao u Srebrenicu prije sedam godina, pa da su bošnjački političari rekli da je to bila provokacija.
“Šta god da uradite i šta god da kažete nikada nije dovoljno dobro zato što Srbija, po nekima, mora da bude unižena”, rekao je Vučić.
On je rekao da razumije zašto Zapad vodi računa o Srebrenici, ali da ne razumije kako ne dolaze na pomen jasenovačkim žrtvama pod izgovorom da će prisustvovati ruski ambasador, kao ni zašto nema rezolucije u Evropskom parlamentu o zločinima nad srpskim narodom ili zašto je dozvoljeno da se govori o ulicama Mile Budaka i Jure Francetića u Mostaru, ali ne na teritoriji članice EU – Hrvatske.
Vučić je ukazao da na sve to odgovor Srbije mora biti jačanje nacionalne svijesti i veza sa srpskim narodom, te ukazao da to nije stvaranje nikakve velike Srbije, nove države, već čuvanje srpskog jezika i kulture.
“Imamo tri zadatka: pod jedan, da podižemo nacionalnu svest, čuvamo jezik i kulturu, dva – da pokažemo poštovanje prema drugima i pod tri – da čuvamo mir i stabilnost, da time čuvamo svoju državu i njenu budućnost”, rekao je Vučić.
On je ukazao da srpski odgovor ne treba da bude mržnja, već ekonomski rast.
Vučić je ukazao da je, uprkos svemu, za Srbe važno da grade najbolje odnose sa Bošnjacima koliko god je to moguće, jer u suprotnom sve drugo bi “odvelo u katastrofu”.
Upitan za izjavu šefa Delegacije Evropske unije u BiH Johana Satlera da je pomirenje uvreda za žrtve, Vučić je rekao da mu je video goru izjavu.
“Komplikovana je ta izjava. Video sam mu ja goru izjavu u kojoj je govorio da je svako pominjanje srpskih žrtava u stvari provokacija”, dodao je Vučić.
Upitan kako je moguće da to kaže predstavnik EU, Vučić je odgovorio pitanjem: “Kada je Evropski parlament doneo rezoluciju o Jasenovcu?”.
SRNA