Posljednjih sedmica Vučić i Izetbegović su dali nekoliko izjava koje su protumačene na različite načine u obje države.
“Imali smo otvoren, iskren i ne lak razgovor. Razmatrali smo odnose Srba i Bošnjaka u cjelini, odnose u regionu, BiH i Srbiji. Zaključak obojice, a Bakir me može demantovati, je da u narednom periodu intenziviramo kontakte, razgovore, dijalog jer smatramo da su srpsko-bošnjački odnosi kičma za opstanak Zapadnog Balkana u pravom smislu, za mir i sigurnost u cijelom regionu”, kazao je Vučić nakon sastanka.
On je dodao da prošlost moramo sagledati iz svakog ugla. “Bošnjaci u srpske cipele, Srbi u bošnjačke cipele ne bi li se bolje razumjeli i zajednički gledati u budućnost.
Sve naše odnose ćemo pokušati spustiti ton i riješavati ih u miru, unaprijeđivati odnose te da Srbi i Bošnjaci izvjesno imaju zajedničku budućnost tamo gdje su vijekovima živjeli. Srbi i Bošnjaci žive zajedno i u Srbiji i u BiH. Tako je bilo i tako će morati biti i u budućnosti.
Čuvat ćemo mir i pravo na bolju budućnost u Srbiji i Bosni i Hercegovini”, kazao je Vučić.
“U Srbiji niko ne lupa table na latinici. U Srbiji se to ne dešava. Ponosan sam što toga nema, a ako bi toga bilo državni organi bi osudili i kaznili počinioca takvog krivičnog djela.
Niko u Srbiji ne lupa table na latinici ili cjepa udžbenike na drugim jezicima. Srest ću se s gospođom Kolindom Grabar Kitarović, razgovarat ćemo o srpsko hrvatskim odnosima”, dodao je on na kraju.
Predsedavajući Predsedništva BiH Bakir Izetbegović konstatovao je danas da je prošlost “bila kakva je bila”, da na nju ne može da se utiče, ali, rekao je, može da se utiče na budućnost.
“Mi smo spremni da probamo da inteziviramo dijalog Srbije i BiH, Srba i Bošnjaka.
Treba razumjeti jedni druge, uvažavati jedni druge, uvažavati istinu i presude međunarodnih sudova”, rekao je Izetbegović na zajedničkoj pres konferenciji sa srpskim premijerom Aleksandrom Vučićem.
On je, obraćajući se novinarima poslije Vučića, dodao da se Srbija s pravom sjeća zločina tokom Drugog svjetskog rata i osnivanja Nezavisne države Hrvatske.
“I treba da se sjeća i ne smije da zaboravi, kao što ćemo se i mi zauvijek sjećati nekih stvari”, rekao je Izetbegović i dodao da to ne treba da bude prepreka ka stvaranju boljih odnosa.
Na pitanje novinara da li će odustati od tužbe protiv Srbije, Izetbegović je odgovorio da on nije taj koji pokreće tužbu ili odustaje od nje. “Mi još nemamo neki novi dokaz koji bi vodio stvari ka tom smjeru. Ako bude, tada ćemo o tome razgovarati”, rekao je Izetbegović.
Ipak, on je naglasio da niko do tada nema prava da odustaje od tužbe i da je upravo to uloga sudova, da donesu presudu ukoliko neko ne može da postigne dogovor.
“Ne treba da bude ljutnje, jer su neki pojedinci i režim uradili nešto prije 25 godina. To je način da se skine odgovornost i hipoteka sa cijelog naroda”, istakao je Izetbegović.
(agencije)