Predsjednik Srbije je naglasio da je Beograd uvijek otvoren za dijalog sa Prištinom i da je spreman da ode u Brisel kako bi nastavio dijalog sa Kurtijem, ali da Srbija neće dozvoliti pogrom i progon svog stanovništva, te da je očekivano da se sa dalekosežnim i važnim prijedlozima izađe pred Skupštinu Srbije već tokom oktobra.
– Srbija se nalazi danas u ne lakoj pravno političkoj situaciji po pitanju KiM, ekonomski veoma dobro, možda i odlično. Ono što ostaje naša najbolnija tačka jeste Kosovo i Metohija. Prije nego što ukažem na konkretne mjere, želim da nekoliko rečenica ukažem na kontekst u kojem donosimo mjere koje ćemo iznijeti.
– Kosovo je najskuplja riječ za svakog Srbina istovremeno, najlakše potezana i nerijetko nepodnošljivo njena zloupotreba nas je dovodila do lošeg. Niko nikad neće biti zadovoljan. Šta god da smo predložili, svi bi bili protiv. Oni koji pozivaju na oružje prvi dan da ih pozovemo da namjeste krevet u kasarni, rekli bi da je to teško. Oni koji pozivaju na nezavisnost Kosova, rekli bi nam vi ste izdajnici. I to čujete na svakom mjestu. Iako sam predsjednik koji je obavio najviše razgovora, svi ostali nisu vidjeli deseti dio. Ne postoji čudotvorac koji Srbima može da donese dobro rješenje za KiM. Poznajem svako srpsko selo, gotovo da znam svaku srpsku kuću na Kosovu i Metohiji, znam sve probleme. Ja znam da nema dobrog rješenja. Svi će samo da čekaju kraj našeg obraćanja da bi se sa svojim lagodnim rješenjima ustremili na domaću javnost, da bi ukazali kako smo nesposobni, a oni su eto sposobni. Ovdje je riječ i o onima koji dolaze sa Zapada.
Vučić je podsjetio i na smanjenje broja srpskih stanovnika na Kosovu i Metohiji još od 1981. godine. Dodaje da su Albanci čekali svoj momenat.
– Kosovo je gubilo stanovništvo već od 81. godine. Albanci su vidjeli svjetlo na kraju tunela kada su krenuli štrajkovi. Čekali su svoj trenutak, mi nismo razumjeli sve što se zbiva u svijetu i za to smo platili visoku cijenu. Tragičnu cijenu smo platili. Kosovo je demokratsko pitanje i mislili su da će ga lako riješiti.
Predsjednik Srbije je podsjetio i na istorijska dešavanja, od 1981. godine, NATO agresije, Martovskog pogroma, jednostranog proglašenja nezavisnosti tzv. Kosova.
– 85 zemalja priznalo je nezavisnost Kosova, i ta priča je za njih završena. Do 2013. godine imali smo potpuni ekonomski kolaps, rušenje nekoliko država u kojima smo bili. To je praćeno uz opštu nebrigu. Imamo 112 zemalja koje priznaju nezavisnost. Samo najsnažniji i koji imaju sličnu situaciju kao mi ostaju na našoj strani. Tada dolaze razgovori i pregovori oko Briselskog sporazuma. Potpisi na Briselskom sporazumu ne vrijede ništa.
U narednom periodu možemo da očekujemo lošije vijesti jer kod njih slijede izbori.
Glassrpske.com (Foto: TANJUG)