Stotine građana sukobili su se sinoć s policijom ispred Skupštine Srbije u Beogradu, nakon što je predsjednik Vučić najavio vraćanje nekih restriktivnih mjera zbog drugog talasa korona virusa. Vučić je na press konferenciji rekao da odluku o uvođenju policijskog časa prepušta kriznom štabu. On je izjavio i da su protesti sinoć u Beogradu bili organizovani, te da se u njima vidio “upliv ne samo kriminalnog, već i inostranog faktora”.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je kako su sinoćnji protesti u Beogradu bili najbrutalnije političko nasilje. U prvoj reakciji demonstrante je nazvao esktremistima, kako je rekao, uglavnom desničarskih organizacija, a proteste protivustavnim. Tokom protesta i nereda ispred Skupštine, koji su trajali do kasno u noć, privedene su 24 osobe, a protiv većine su podnesene prekršajne prijave. Povrijeđena su 43 policajca i 17 demonstranata.
Vučić je izjavio da će od petka svakako biti pooštravanja mjera za Beograd, ali vjerovatno bez policijskog časa. Dodaje da u Srbiji više nemaju izbora i da su bolnički kapaciteti gotovo popunjeni i da će ako se nastavi ovaj tempo uskoro sve što imaju postati Kovid bolnice jer je i danas potvrđeno više od 300 zaraženih. On je dodao da je po tom pitanju iznio svoj stav i da misli da je bio u pravu, ali da premijerka Srbije Ana Brnabić i ministar zdravlja Zlatibor Lončar smatraju da postoji još jedna šansa da se mjere pooštre, ali da ne bude policijskog časa.
Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik rekao je danas u Banjaluci da namjera da se upadne u parlament i razvaljuje inventar, ne raduje nijednog Srbina.
Dodik je naglasio da postoji određena svijest kod ljudi u Srbiji koji smatraju neprihvatljivim pooštravanje mjera kada je riječ o prevenciji virusa, ali da ih to ne opravdava da ruše parlament.
Al Jazeera Balkans/ N1 Srbija/ TV K3