Sve su učestaliji razgovori lidera vladajućih stranaka iz BiH sa predsjednicima Srbije i Hrvatske. Milorad Dodik i Dragan Čović sve češće su gosti u Beogradu i Zagrebu. Srpski član Predsjedništva BiH razgovarao je u utorak sa Zoranom Milanovićem, dok je isti dan Dragan Čović bio gost kod Vučića.
Sve je izvjesnije da će i Bakir Izetbegović u goste kod Aleksandra Vučića i pored toga što mnogi u Sarajevu tvrde da to ne bi bio dobar potez lidera SDA.
Mnogi su primjetili da je Milorad Dodik poslije nedavne posjete Beogradu spustio loptu na zemlju i tu posjetu su okarakterisali kao moguću stabilizaciju trenutne krize u BiH. Dodik je posjetio i Zagreb, gdje se sastao s predsjednikom Hrvatske Zoranom Milanovićem, s kojim je takođe pričao o situaciji u BiH i o planovima koji podrazumijevaju vraćanje nadležnosti Republici Srpskoj i vraćanje na Dejton i Ustav BiH, što Dodik i SNSD zagovaraju u posljednje vrijeme.
Na pitanje smiruju li Zagreb i Beograd trenutnu situaciju u BiH, politički analitičar iz glavnog grada Hrvatske, Žarko Puhovski, odgovara: „Nadajmo se“. On za Srpskainfo kaže da mu se dogovor lidera regiona, ako se i desi, ne čini mnogo obećavajući.
– Gotovo sam siguran da među njima nema koordinacije, osim što znaju jedni o drugima kakvi su im interesi. Moguće je da sve to ispadne traljavo, jer nema nikakve naznake da postoji neki dogovor, osim tih razgovora koji se dešavaju. Nije dobro kada se radi „na repove“, dakle, niko ni s kim ništa ne radi i odjednom se ubrzaju, aktivno učestvujući u novim akcijama – kaže Puhovski.
Žarko Puhovski
Moguće je, dodaje, da će neko iz inostranstva ipak početi malo intenzivnije intervenisati u BiH, a to mnogima neće odgovarati. Zašto su odjednom lideri iz BiH oči “uprli” u predsjednike regiona? Puhovski odgovara: „Iz čistog očaja“.
– Postali su svjesni da oni iznutra u BiH nisu u stanju riješiti problem, što mi svana stalno vidimo. Sad se pokušava naći neko izvan BiH ko bi tu bio mogući faktor rješenja, od Evropske unije, Amerike, preko Erdogana, do Zagreba i Beograda – rekao je Puhovski.
Direktor Foruma za etničke odnose iz Beograda, Dušan Janjić misli da se radi o međunarodnoj organizovanoj ofanzivi, koja je nametnula i Beogradu i Zagrebu da pokažu da imaju interese za sve i da ne zauzimaju samo jednu stranu.
Znamo da je Zagreb držao samo stranu Čovića, a ovamo u Beogradu igraju samo na Dodika – kaže Janjić za Srpskainfo.
Mišljenja je da iza intenziviranih sastanaka lidera regiona stoje razgovori sa Bleda.
– A iza svega toga je zapravo Berlinski proces. Ništa nisu radili dvije godine. Sada je kriza u BiH postala gorući problem i oni po toj agendi moraju da rade. Druga stvar koja je tu bitna jeste da Dodik i Čović hoće da se pokažu kao spasioci BiH i Dejtonskog ustava. To je borba za njihov ostanak na vlasti – kategoričan je Janjić.
Pri tome, dodaje da ne vidi ni grama odgovornosti Beograda i Vučića što se došlo do ove tačke.
– Dodik je poistovjećen sa Republikom Srpskom, i to je direktno Vučićeva odgovornost. Vučić je mogao da pozove na razgovor u Beograd i predstavnike opozicije iz Srpske – naveo je Janjić.
Janjiću nije jasno kako se tu našao Milanović, koji je, kako kaže, na izborima pobijedio upravo pričom o građanskoj Hrvatskoj i koji je izašao s porukom da je predsjednik svih građana Hrvatske, a odjednom je postao predsjednik svih Hrvata.
– To čak govori da je i Milanović spreman da zaigra na priču etnonacionalizma – navodi Janjić.
Dodaje da to što Vučić i Milanović pokušavaju da spasu svoje poene ima objašnjenje, ali nema opravdanja, jer time, navodi, blokiraju mogućnost Bosni i Hercegovini da ona sama odlučuje o sebi.
– Milanović i Vučić pokušavaju da preko BiH model koji ne radi ni u Srbiji ni u Hrvatskoj predstave kao univerzalan – ističe Janjić.
Univerzitetski profesor iz Sarajeva, Enver Kazaz poručuje da bi bolje bilo da se domaći političari sastanu i razgovaraju međusobno, nego što to čine sa političkim zvaničnicima susjednih država.
– Sastanci između nacionalističkih predsjednika u BiH sa predsjednicima Srbije i Hrvatske pokazuju da se rješenja krize traže izvan same BiH, a ne unutrašnjim konsenzusom. Očigledno je da tog unutrašnjeg kompromisa nema, a sastanci s Vučićem i Milanovićem mogu biti dobri, ali ne znače nužno i valjani kompromis za Bosnu i Hercegovinu – tvrdi Kazaz za Srpskainfo.
Dodaje da bi predsjednik Srbije trebao da se sastane s Predsjedništvom BiH, a ne da Bakir Izetbegović putuje u Beograd.
– Nije Izetbegović lider Bošnjaka, nema legitimet za to. On je samo vođa jedne od nacionalističkih partija, pa bi bilo bolje da Vučić dođe u državnu instituciju i tamo obavi razgovore s nadležnim funkcionerima – poručio je Kazaz.
Profesor međunarodnih odnosa i bezbjednosti na FPN, Miloš Šolaja, kaže da Srbija i Hrvatska imaju takav odnos sa BiH da na neki način dijele odgovornost za nestabilnost i bezbjednost u BiH. Šolaja podsjeća da je uzrok nestabilnosti taj što visoki predstavnik nema legalitet i podršku Savjeta bezbjednosti UN i koju god da mjeru preuzme, dodaje, imaće kritiku od onih koji ga nisu podržali.
FOTO: ZORAN ILIĆ/RAS SRBIJA
Srpskainfo.com